12.02.2021 Reede

Auto omanik üks, vastutav kasutaja teine Esile tõstetud

Firma A ostab sõiduauto, mida kasutab 100 protsenti ettevõtluseks, ja märgib vastutavaks kasutajaks firma B. Kas firma B tohib katta kõik kuluarved ja nendelt kogu sisendkäibemaksu tagasi küsida?

Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW
Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW:

Firma A annab firmale B kasutada ettevõttele kuuluvat sõiduautot (M1- või M1G-kategooria auto) kas rendilepinguga (võlaõigusseaduse § 339) või tasuta kasutusevalduse lepinguga (võlaõigusseaduse § 389). Võlasuhte tekkimise aluseks on leping, mille viisid ja nõuded reguleerib võlaõigusseadus.

Käibemaksuseaduse (KMS) § 30 lõike 4 alusel saab firma B sisendkäibemaksu maha arvata nendelt sõiduauto tarbeks tehtud kuluarvetelt, mis on tema maksustatava käibe tarbeks ja arvel on saajana märgitud firma B.

Kui firma B võimaldab oma töötajatel seda autot kasutada ka eratarbeks, siis tuleb juhinduda järgnevast.

  • Ettevõtluses kasutatava sõiduauto kasutuslepingu alusel kasutamisel ning selle...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!