08.10.2021 Reede

Arvelevõtmine, eluiga, sisendkäibemaks Esile tõstetud

Ettevõte (käibemaksukohustuslane) soovib osta eraisikult korteri, et muuta see kontoriks. Ettevõte teeb seal remondi ning varustab kontori mööbliga. Kas esmane arvelevõtmine toimub põhivarana? Milline oleks sellisel juhul kasulik eluiga? Millelt võib sisendkäibemaksu tagasi arvestada?

Jaak Siim, vandeadvokaat, advokaadibüroo Cuesta, Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Jaak Siim, vandeadvokaat, advokaadibüroo Cuesta, Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: rup.ee

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Raamatupidamise suhtes on vastus järgmine. Korter võetakse arvele materiaalse põhivarana, korteri kasulik eluiga määratakse vastavalt sellele, kui kaua plaanitakse korterit kontorina kasutada. Kui korterit ei plaanita kasutada tema kasuliku eluea lõpuni, tuleb korterile määrata ka lõppväärtus. Lõppväärtuse määramisel tuleb lähtuda samaväärse ja sama kulumisastmega vara turuväärtusest praegu. Näiteks kui korteri eeldatav kasutusaeg kontorina on 10 aastat, on lõppväärtuseks samaväärse 10 aastat kasutuses olnud korteri praegune turuväärtus. Amortisatsiooni arvutatakse sel juhul soetusmaksumuse ja...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!