08.07.2022 Reede

MTÜ ja laenamise seos Esile tõstetud

Kas MTÜ saab oma liikmetelt või juhatuse liikmetelt laenu võtta või neile laenu anda? Kas MTÜ-l on üldse õigus väljastada või võtta laenu mitteseotud isikutelt?

Meelis Pirn, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Barrister
Meelis Pirn, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Barrister Foto: erakogu

Vastab Meelis Pirn, vandeadvokaat, advokaadibüroo Barrister:

Seadus ei keela MTÜ-l laenu võtmist oma liikmetelt ega juhatuse liikmetelt. Samuti ei keela seadus laenu andmist MTÜ liikmetele ega juhatuse liikmetele. Samuti ei keela seadus MTÜ-l laenu anda kolmandatele isikutele ega laenu võtta kolmandatelt isikutelt.

Samas ütleb mittetulundusühingute seaduse § 19 lg 1 p 4, et kõik tehingud, mis MTÜ teeb juhatuse liikmega, peavad olema eelnevalt heaks kiidetud üldkoosoleku poolt.

Silmas tuleb pidada ka seda, et mittetulundusühingute seaduse § 32 lg 1 kohaselt peab juhatuse liige täitma oma kohustusi juhatuse liikmelt tavaliselt oodatava hoolsusega. Kui juhatuse liige annab kellelegi ilma tagatiseta laenu või võtab kelleltki laenu põhjendamatult suure intressiga, siis tekitab ta...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!