11.10.2013 Reede

Kas üürileandja saab nõuda hüvitist lepingu lõpetamise teavitamise tähtaja rikkumise eest? Esile tõstetud

Üürnikust firma sõlmis ruumi kasutamise lepingu. Lepingus on selline punkt: «VI LEPINGU LÕPPEMINE 6.2. Üürnikul on õigus Leping üles öelda: 6.2.1. teatades sellest Üürileandjale kolm (3) kuud ette, Lepingu ennetähtaegsel ülesütlemisel on p.2.9. tasutud ettemaks jääb Üürileandjale (punktis 2.9 on märgitud ettemaksu summa).» Seega peab üürnik lepingu ülesütlemise soovist üürileandjale teatama kolm kuud ette. Aga kui üürnik ei saa oma soovist kolm kuud ette teatada, kas ta on kohustatud maksma üüri selle aja eest, mille võrra varem tahab ta lepingut lõpetada? Üürileandja õigustes ja kohustustes pole selle kohta midagi öeldud. Kas ei ole nii, et firma-üürileandja eksitab üürnikust firmat, kui ei ütle midagi selle kohta, et lepingu ennetähtaegsel ülesütlemisel tuleb tasuda üüri kolme kuu eest?

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult:

Tatjana Kalin, jurist
Tatjana Kalin, jurist Foto: Emirlin Consult

Üürileandja ja üürniku vahelisi suhteid reguleerivad võlaõigusseaduse (VÕS) §-d 271–338 ja sõlmitud üürileping. Üürileping lõpeb tähtaja möödumisega, kui lepingut ei ole varem erakorraliselt või tavakorras üles öeldud. VÕS-i § 312 lõike 1 kohaselt võib kinnisasja, elu- või äriruumi, laevakinnistusraamatusse kantud laeva ja Eesti õhusõidukite registrisse kantud õhusõiduki üürimise puhul kumbki lepingupool tähtajatu üürilepingu üles öelda, teatades sellest ette vähemalt kolm kuud (tähtajatu leping, tavakord). Antud juhul rikub üürnik üürilepingu ülesütlemisest etteteatamise tähtaega ning tema suhtes rakendatakse lepingu punktides 6.2.1 ja 2.9 sätestatu ja tal tuleb maksta üüri kolme kuu eest.

 

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!