29.05.2020 Reede

Välismaalase töölevõtt: mis saab ravikindlustusega? Esile tõstetud

Kas Ukraina kodaniku saab tööle võtta 0,5 kohaga? Kas tal sel juhul kehtib ka Eesti ravikindlustus?

 Kristina Viznovitš, advokaat, Advokaadibüroo LMP
Kristina Viznovitš, advokaat, Advokaadibüroo LMP Foto: erakogu

Vastab Kristina Viznovitš, advokaat, Advokaadibüroo LMP

Ravikindlustus on isikul, kes on Eesti alaline elanik, tähtajalise elamisloa või elamisõiguse alusel Eestis elav isik, ajutise viibimisalusega Eestis seaduslikult viibiv ja töötav isik, kelle eest sotsiaalmaksu maksja on kohustatud maksma sotsiaalmaksu või kes iseenda eest maksab sotsiaalmaksu seadusega sätestatud korras.

Seega tuleb esmalt kindlaks teha, kas Ukraina kodanikul on õigus Eestis viibida ja töötada ning kas tal on olemas Eesti isikukood.

Kui see on kindlaks tehtud ja selline õigus on isikul olemas, tuleb vaadata, kas tema pealt makstakse piisavas ulatuses sotsiaalmaksu.

Tööandja kohustub töötaja eest maksma sotsiaalmaksu, kui tööleping on sõlmitud rohkem kui ühekuulise tähtajaga või määramata ajaks. Sotsiaalmaksu suurus arvutatakse vastavalt töötaja töötasule, kuid mitte vähem, kui seaduses sätestatud miinimum.

Seega kui tööandja maksab töötaja pealt seaduses sätestatud miinimumi ulatuses sotsiaalmaksu, siis kehtib töötajale ka ravikindlustus, olenemata töötaja töökoormusest või tasust. Siinjuures on oluline, et tööandjal on seadusest tulenev kohustus töötaja pealt maksta sotsiaalmaksu seaduses sätestatud miinimumulatuses.

Selleks, et töötajal oleks ravikindlustus, peavad olema täidetud järgnevad tingimused.

  • Välismaalasel on õigus Eestis viibida ja töötada.
  • Välismaalasel on Eesti isikukood.
  • Välismaalasega sõlmitakse tähtajatu või rohkem kui ühekuulise tähtajaga tööleping.
  • Tööandja maksab töötaja pealt seaduses sätestatud miinimumulatuses sotsiaalmaksu.
  • Tööandja on töötaja töötamise registreerinud – ravikindlustus hakkab kehtima 14 päeva möödumisel töötaja registreerimisest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!