29.07.2020 Kolmapäev

Ületunnitöö hüvitamine Esile tõstetud

Töötajale makstakse põhipalka + lisatasuna müügiboonust vastavalt kuukäibele (kui on saavutatud kokkulepitud käive; kui käive jääb alla teatud piiri, siis boonust ei arvestata). Ületundide osas on kokkulepe, et need hüvitatakse rahas 1,5 kordselt. Kas aluseks on põhipalk või lisanduvad ka lisatasud?

Liina Luht, jurist, Advokaadibüroo LMP
Liina Luht, jurist, Advokaadibüroo LMP Foto: erakogu

Vastab Liina Luht, jurist, Advokaadibüroo LMP:

Töölepinguseaduse § 44 lg 7 sätestab, et ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu. Seega küsimusele vastuse andmiseks tuleb defineerida töötasu mõiste.

Töölepinguseaduse § 5 lg 1 p 5 kohaselt hõlmab töötasu mõiste kõiki töötajale töö tegemise eest makstavaid tasusid, milles on kokku lepitud, sh majandustulemustelt ja -tehingutelt makstavat tasu. Seega, kui töötajale makstav lisatasu on tasu konkreetselt töö tegemise eest, siis üldjuhul tuleb lisatasu arvestada töötasu hulka. Töötasu hulka arvestatava lisatasuna ei saa aga näiteks arvestada ühekordset jõulupreemiat, kuna tegemist ei ole tasuga, mida makstakse töötajale töö tegemise eest.

Kuivõrd antud juhul on lisatasuks käibepõhine müügiboonus, st lisatasu makstakse töö tegemise eest, tuleb ületunnitöö tasustamisel arvesse võtta põhipalka koos lisatasuga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes