17.03.2022 Neljapäev

Tehing, teenus ja käibemaks Esile tõstetud

Üks osaühing annab teisele osaühingule tasu eest üle kliendibaasi. Kas tehing maksustatakse käibemaksuga? Millisel kontol seda tehingut kajastada nii müüja kui ostja raamatupidamises? Ettevõtted on omavahel seotud ja käibemaksukohustuslased. Kas kliendibaasi müük on teenuse osutamine ja maksustatakse käibemaksuga?

Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW
Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW:

Kui eeldada, et tegemist on ettevõtte, mitte põhitegevuse raames toimuva müügiga, siis tuleks see kajastada muu ärituluna (ostja puhul muu ärikuluna). Vastavalt käibemaksuseaduse (KMS)  § 4 on käive:

1) kauba võõrandamine ja teenuse osutamine ettevõtluse käigus;
2) kauba või teenuse omatarve;
3) kauba toimetamine teise liikmesriiki ilma võõrandamiseta oma sealse ettevõtluse tarbeks (§ 7 lõike 1 punkt 3);
4) kauba sundvõõrandamine tasu eest.

Seotud ettevõtete puhul tuleks arvestada, et tehing vastaks turuväärtusele. Selle küsimuse juures tuleks kindlasti ka arvestada...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!