TRK 1140x140 ee gif
18.01.2017 Kolmapäev

Millised maksukohustused kaasnevad äripartneritele jõulukingi tegemisel?

Gerly Kask, vandeadvokaat
Gerly Kask, vandeadvokaat

Firma teeb äripartneritele jõulukingi, mis koosneb kommipakist ja vahuveinist (paki väärtus 10–12 eurot). Millised maksukohustused ja -riskid sellega kaasnevad (kaasa arvatud sisendkäibemaks)?

Vastab Gerly Kask, vandeadvokaat, HansaLaw:

Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) § 49 lg 1 järgi ei maksustata tulumaksuga reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 10 eurot.

Kui reklaami eesmärgil tehtud kinke väärtus on alla 10 euro, on kinke tegijal õigus sisendkäibemaks tasumisele kuuluvast käibemaksust maha arvata ja kinkega kaasneva kulu raamatupidamises kajastada maksuvaba reklaamikuluna. Juurde trükitud äriühingu logoga kaardi või saatekulud ei suurenda kinke väärtust. Küll tuleb arvestada, et logo trükk on maksuvaba ka siis, kui kingitus kuuluks maksustamisele.

Kui reklaami eesmärgil üle antava kingituse väärtus kokku ilma käibemaksuta on üle 10 euro, siis on tegemist tulumaksuga maksustatava kingitusega. Maksustamisele läheb sellisel juhul kogu kinke väärtus käibemaksuga. Näiteks kui kinke maksumus kokku ilma käibemaksuta on 12 eurot ja koos käibemaksuga 14,4 eurot, siis maksustataks tulumaksuga 14,4 eurot kui maksustatav kingitus. Sellisel juhul  sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus puudub.

Kinke tegija ülesandeks on maksuhaldurile tõestada, et kinkega reklaamitakse kas oma toodet, teenust või äriühingut. Reklaami seisukohalt probleemi ei teki, kui kinkeks on äriühingu enda toode või kaup.  Veini ja kommide kinkimisel oleks asjakohane lisada juurde, kas kaart, sedel või kirjake äriühingu või äriühingu esindaja (kollektiivi) soovidega.

Vastuvõtukuludeks loetakse TuMS-i § 49 lg 4 külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega seotud kulud. Äriühingu puhul ei maksustata neid väljamakseid kuni 32 euro ulatuses kalendrikuus.

Lisaks sellele võib äriühing, kui ta teeb isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamakseid, teha kalendrikuus tulumaksuvabalt seoses külaliste või koostööpartnerite vastuvõtukuludega väljamakseid üldsummas kuni 2% ulatuses tema poolt samal kalendrikuul tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast.

Summa, mis ületab maksuvabasid vastuvõtukulusid, maksustatakse tulumaksuga (maksumäär 20/80). Vastuvõtukulude soetamisel tasutud käibemaksu sisendkäibemaksuna maha arvata ei saa (KMS § 30 lg 1).

Toitlustamise ja vastuvõtuga on tegemist siis, kui külalised või äripartnerid on kutsutud ettevõttesse, kingitusega siis, kui ise minnakse kommikarbi ja vahuveiniga külla.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes