28.09.2016 Kolmapäev

Kuidas kajastada e-keskkonnas toimuvat kauba müüki KMD-l?

Kuidas Eestis registreeritud osaühing peab kajastama Amazoni e-keskkonnas toimuvat kaupade müüki käibedeklaratsioonil? Kaupa ostetakse Taist ja Hiinast ja müüakse USA-sse, Kanadasse, Prantsusmaale, Ühendkuningriiki jm Amazoni kaudu. Kust võib selle teema kohta põhjalikumalt lugeda?

Mikk Tereping, maksunõustaja
Mikk Tereping, maksunõustaja Foto: KPMG Baltics

Vastab Mikk Tereping, maksunõustaja, KPMG Baltics:

Teie küsimusest võib aru saada, et kaup imporditakse esmalt Eestisse ja seejärel toimub kauba müük Amazoni müügikeskkonnas.

Kauba müügil elektroonilises keskkonnas sõltub käibemaksuga maksustamine eelkõige sellest, kes on kauba ostja (kas eraisik või juriidiline isik / teise liikmeriigi maksukohustuslane) ning millisesse riiki kaup saadetakse.

Olukorras, kus kaup võõrandatakse teise liikmesriigi maksukohustuslasele ning kaup toimetatakse sellesse liikmesriiki, on tegemist kauba ühendusesisese käibega, mis deklareeritakse käibedeklaratsiooni lahtrites 3; 3.1 ja 3.1.1.

Juhul kui kaup võõrandatakse ühendusest välja, on tegemist ekspordiga ning selline tehing deklareeritakse käibedeklaratsiooni lahtrites 3 ja 3.2. Ekspordi puhul ei ole erinevust, kas kauba saaja on ettevõtja või eraisik.

Kui aga kaup võõrandatakse teise liikmesriigi eraisikule, kes on mittemaksukohustuslane ja ettevõtlusega mittetegelev isik, on tegemist käibemaksu mõttes kaugmüügiga (käibemaksuseaduse § 2 lg 9). See tähendab, et tehing on maksustatav Eestis kas 20% või 9% käibemaksuga (ning deklareeritav käibedeklaratsiooni lahtrites 1 või 2 ja 4) kuni piirmäära täitumiseni vastavas sihtkohariigis ehk riigis, kuhu kaup võõrandatakse ja transporditakse.

Teises liikmesriigis kehtestatud kaugmüügi piirmäära ületamise järel (mis on olenevalt riigist 35 000 või 100 000 eurot) tekib kauba müüjal kohustus registreerida end nimetatud riigis käibemaksukohustuslaseks ning tasuda vastavatelt tehingutelt käibemaks nimetatud riiki ning nimetatud riigis kehtestatud määrade järgi. Teises riigis käibemaksukohustuslasena registreerimise järel seda tehingut enam Eesti käibedeklaratsioonis ei näidata.

Infot teistes riikides kehtivate registreerimise piirmäärade kohta saab Euroopa Komisjoni leheküljelt http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/traders/vat_community/index_en.htm

Kauba käibe deklareerimise kohta erinevate tehingu liikide korral saab täiendavalt lugeda maksu- ja tolliameti juhendmaterjalist, mille leiab aadressilt: http://www.emta.ee/et/ariklient/tulu-kulu-kaive-kasum/ulevaade-kaibe-maksustamisest/kauba-kaibe-maksustamine-ja 

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255