22.01.2016 Reede

Kas välismaal töötav firma on vaja registreerida käibemaksukohustuslasena? Esile tõstetud

Vandeadvokaat Häli Jürimäe
Vandeadvokaat Häli Jürimäe

Eesti ettevõte (OÜ) sõlmib Saksa ettevõttega lepingu ehitusteenuste osutamiseks. Teenuse osutamise aeg ei ületa üheksat kuud. Lepingu summa on alla 150 000 euro. Kas OÜ tuleb käibemaksukohustuslasena registreerida ka siis, kui ehitustöid osutatakse välismaal?

Vastab vandeadvokaat Häli Jürimäe, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Kinnisasjaga seotud teenused kuuluvad käibemaksuga maksustamisele üldiselt kinnisasja asukohariigis.

Käibemaksuseaduse (KMS) § 10 lõigetes 4 ja 5 on reguleeritud juhtumid, millal käibe tekkimise koht ei ole Eestis.

KMS-i § 10 lg 4 p 1 sätestab, et teenuse käibe tekkimise koht ei ole Eesti, kui osutatakse välisriigis asuva kinnisasjaga seotud teenust, sealhulgas ehitamine, hindamine ja hooldamine ning kinnisasja võõrandamiseks, ehitamise ettevalmistamiseks ja korraldamiseks osutatav teenus ning majutusteenus.

Seega, kui ehitusteenuse osutamine toimub välisriigis asuva kinnisasjaga seonduvalt, loetakse üldreeglina käibe tekkimise kohaks välisriiki.

KMS-i § 19 sätestab, et käibemaksukohustuslasena registreerimiskohustust ei teki, kui isiku kogu maksustatava käibe moodustab nullprotsendise käibemaksumääraga maksustatav käive, (välja arvatud kauba ühendusesisene käive ja KMS-i § 10 lg 4 p 9 nimetatud teenuse käive), kui teenust osutatakse teise Euroopa Liidu liikmesriigi maksukohustuslasele (s.t teises liikmesriigis käibemaksukohustuslasena registreeritud äriühingule) või piiratud maksukohustuslasele.

Eeltoodust lähtuvalt on kindlasti vajalik kinnisasja asukohajärgses riigis maksuhalduriga kontakteeruda täiendava teabe saamiseks ‒ kas ja millistel tingimustel on vajalik OÜ registreerida välisriigis kaibemaksukohustuslasena.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes