03.02.2022 Neljapäev

Käibemaksu arvestamine müügiarvel Esile tõstetud

Firma ostis sõiduauto aastal 2012. Eratarbimist maksustati sõidupäeviku alusel, kuni tuli seadusemuudatus 50% käibemaksu arvestuse kohta. Aastal 2022 soovitakse auto müüa. Firma on KM-kohustuslane. Kuidas müügiarvel käibemaksu arvestamine käib? Määr 20% ja sellest võib tagasi küsida 100% või 50%? 

Erik Salur, vandeadvokaat, advokaadibüroo NJORD
Erik Salur, vandeadvokaat, advokaadibüroo NJORD Foto: erakogu

Vastab Erik Salur, vandeadvokaat, advokaadibüroo NJORD:

Kui auto soetamisel on sisendkäibemaks 100% ulatuses maha arvatud, siis olenemata auto kasutusest ja selle maksustamisest selle perioodi jooksul, tuleb auto müügihinnale lisada 20% käibemaks.

Asjaolu, et vahepeal on maksumäär muutunud, ei mõjuta auto müügihinnale lisanduvat käibemaksu määra. Sisendkäibemaksu tagasinõudmise küsimust teie osas ei teki, kuna sisendkäibemaksu saab tagasi küsida vaid kauba soetamisel ehk auto ostu-müügi tehingus on selleks õigustatud ostja. See, kas käibemaksukohuslasest ostja saab maha arvata 50% või 100% käibemaksu, sõltub juba ostjast ja auto...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!