TRK 1140x140 ee gif
26.04.2019 Reede

Käibemaks: maksustamise erikord Esile tõstetud

Kristjan Lund, maksukonsultant
Kristjan Lund, maksukonsultant

Autoremonditeenust pakkuv ettevõte sai auto lammutamise eest ostuarve, milles on märgitud kasutatud auto jupp ning transporditeenus. Nimelt on arvel kajastatav käibemaks 0 ning viide käbemaksuseaduse paragrahvi 41 lõikele 2. Seega on nii auto jupp kui ka transporditeenus maksustatud 0% määraga Kui ettevõte nüüd ostab selle jupi, kas selle edasimüümisel rakendub ka sellele jupile sama seaduse paragrahv ning saame selle edasi müüa, maksustades ostu- ja müügihinna vahe?

Vastab Kristjan Lund, maksukonsultant, KPMG Baltics:

Käibemaksuseaduses sätestatud kasutatud kauba maksustamise erikord laieneb üksnes tehingutele kaubaga, mitte transporditeenusele. Käibemaksuseaduse § 41 lõike 1 kohaselt on erikorra rakendamise üheks oluliseks eelduseks, et kaup peab olema soetatud edasimüügi eesmärgil ja kaupa ei võeta enne edasimüüki oma ettevõtluses kasutusele. Samas on sätestatud, et kauba edasimüügi erikorda saab rakendada, üksnes juhul, kui kaup on soetatud:

  • Eesti või teise liikmesriigi isikult, kes ei ole käibemaksukohustuslane;
  • Eesti või teise liikmesriigi käibemaksukohustuslaselt, kes ei lisanud kauba võõrandamisel kauba hinnale käibemaksu ning kes ei saanud selle kauba soetamisel tasutud sisendkäibemaksu maha arvata;
  • Eesti või teise liikmesriigi käibemaksukohustuslaselt, kes järgib kasutatud kaupa edasi müües käibemaksuga maksustamise erikorda (sellele viitab arvel olev viide käibemaksuseaduse §-ile 41 või direktiivi analoogsele sättele).

Seega saab erikorda rakendada juhul, kui müüte kaupa ja mitte teenuseid ning eeldusel, et ei ole ise seda varuosa remonditeenuse osutamisel kasutusele võtnud.

Käibemaksuseaduse § 41 lõike 3 kohaselt loetakse erikorra rakendamisel tehingu maksustatavaks väärtuseks kauba müügi- ja ostuhinna vahe ehk marginaal, mida on vähendatud selles sisalduva käibemaksu võrra. See tähendab, et marginaal on brutosumma ja sisaldab endas juba käibemaksu, mistõttu tuleb see käibe maksustatava väärtuse leidmiseks jagada 1,20-ga. Kui kauba müügil rakendatakse nimetatud erikorda, siis vastavalt käibemaksuseaduse § 37 lõike 8 punktile 7 tuleb arvele märkida „kasuminormi maksustamise kord – kasutatud kaubad”. Nõuetele vastavat arvet ei pea väljastama juhul, kui kaup müüakse füüsilisele isikule isiklikuks otstarbeks.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes