26.02.2020 Kolmapäev

Eluruumide üürile andmise teenus ja käibemaks Esile tõstetud

Ettevõtte omandis on elamu, mille üürimine on üks ettevõtte äritegevuse liik. Kas sel juhul maksustatakse elamu üürimine käibemaksuga?

Ain Ulmre, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist
Ain Ulmre, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist Foto: Erakogu

Vastab Ain Ulmre, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist

Vastavalt käibemaksuseaduse § 16 lõike 2 punktile 2 on eluruumide üürile või rendile andmine alati käibemaksuvaba, isegi kui seda teeb käibemaksukohustuslane oma äritegevuse käigus. Eluruumide üürile andmise teenust ei saa ka vabatahtlikult käibemaksuga maksustada, selle välistab § 16 lõike 3 punkt 1.

Otseselt maksuvaba käibe jaoks tehtud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata ei saa, see tuleneb käibemaksuseaduse § 29 lõikest 1.

Kui maksukohustuslasel on nii maksustatavat kui maksuvaba käivet, siis niinimetatud ettevõtluse üldkuludelt (kogu ettevõtluse, nii maksustatava kui maksuvaba käibega seotud kuludelt) saab ta sisendkäibemaksu maha arvata osaliselt, vastavalt maksustatava käibe ja kogu käibe suhtele – aluseks käibemaksuseaduse § 32 lõige 1.

Aasta jooksul kasutatakse eelmise aasta maksustatava käibe ja kogu käibe suhet ja kui jooksva aasta suhe sellest erineb, tehakse aasta lõpus korrigeerimine detsembri käibedeklaratsioonis.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes