26.10.2020 Esmaspäev

Osaühingud ikkest priiks. Muudatused äriseadustikus

Palju on räägitud, kuidas sel aastal jõustunud osa võõrandamist puudutavad äriseadustiku muudatused on oluliselt aidanud kaasa bürokraatia vähendamisele. Aga mida see praktikas tähendab ning mis tegelikult muutunud on?

Toomas Prangli, vandeadvokaat, Mirell Prosa, advokaat, Advokaadibüroo SORAINEN
Toomas Prangli, vandeadvokaat, Mirell Prosa, advokaat, Advokaadibüroo SORAINEN Foto: erakogu

Kohustustehing on vormivaba

Esmalt tuleb selgitada, et nii osa võõrandamise leping kui ka kõik muud lepingud koosnevad kahest osast: kohustustehingust ja käsutustehingust.

Kohustustehinguks on lepingu osa, millega lepingu pooled võtavad endale kohustuse midagi teha – anda üle osaühingu osa ühelt poolt ja kokkulepitud rahasumma teiselt poolt.

Käsutustehinguks nimetatakse lepingu seda osa, millega lepingu pooled oma vara vastavalt lepingule käsutavad – müüja annab üle osaühingu osa omandiõiguse ja ostja annab selle vastu üle rahasumma. Kohustus- ja käsutustehingut on oluline eristada, sest need võivad aset leida eri aegadel, näiteks lepitakse lepingus kokku, et osa võõrandamine toimub alles ühe aasta...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes