17.09.2021 Reede

Leppetrahvi anatoomiast

Lepet tuleb pidada, lepet murda on alatu. Alatuse vili või mitte, aga lepingus kokku lepitud kohustuste rikkumise puhuks ettenägelike abinõude eelnev läbimõtlemine on iga lepingu koostamisel tähtis aspekt.

Margit Lahevee, partner ja vandeadvokaat, bnt Advokaadibüroo
Margit Lahevee, partner ja vandeadvokaat, bnt Advokaadibüroo Foto: erakogu

Oma õiguste kaitseks kasutatav leppetrahv on küllalt lihtne ja arusaadav instrument, kuid mõned nüansid on kasulik üle korrata.

Leppetrahvi mõiste ja eesmärk

Võlaõigusseaduse täpse sõnastuse kohaselt on leppetrahv lepingus ette nähtud lepingut rikkunud lepingupoole kohustus maksta kahjustatud lepingupoolele lepingus määratud rahasumma. Seega tuleb leppetrahvi rakendamises ja selle määras lepingupooltel eelnevalt kokku leppida.

Leppetrahv lepitakse üldjuhul kokku kindla summana (võrdluseks: viivist arvestatakse protsendina põhinõudelt). Leppetrahv ei ole piiratud ainuüksi juhtudega, kui rikkuv pool peab kahjustatud poolele maksma kindlaksmääratud summa. Ei ole välistatud, et leppetrahvina on kokku lepitud see, et lepingut rikkunud...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!