19.05.2022 Neljapäev

Kaht liiki audiitorite ühis- ja erijooned

Kui keegi tunneb huvi mu töö vastu, tuleb sageli ette ligikaudu järgmine dialoog. „Mis tööd sa teed?“ „Siseaudiitor olen.“ „Auditeerid siis ettevõtete aastaaruandeid?“ „Ei, ma teen kõike muud, aga just seda mitte“. „Mida sa siis auditeerid?“ „Juhtimis- ja kontrollisüsteeme.“ Sellele vastusele järgneb enamasti vaikus ja rohkem täpsustavaid küsimusi ei esitata.

Kärt Vahtra, siseaudiitor, Arkland
Kärt Vahtra, siseaudiitor, Arkland Foto: erakogu

Kes on siseaudiitor ja miks ta aastaaruandeid ei auditeeri? Mis on see juhtimis- ja kontrollisüsteem, mida ta auditeerib? Mis eristab siseaudiitorit välisaudiitorist? Mida tähendab sees ja väljas auditeerima? Neile ja paljudele teistele küsimustele püüan artiklis vastata.

Audiitortegevuse seadus ja standardid

Nii sise- kui ka välisaudiitorite tööd ja nende kvalifikatsiooninõudeid reguleerib riiklikul tasandil audiitortegevuse seadus. Seadus kasutab mõisteid vandeaudiitor ja siseaudiitor. Välisaudiitoriks saabki olla ainult vandeaudiitor. Sätted, mis puudutavad...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!