20.07.2022 Kolmapäev

Kahe aastaga kaks majandusšokki

Sõda Ukrainas annab maailmamajandusele kahtlemata löögi, kuid selle mõju on väga erinev, sealhulgas riikide lõikes. Energia- ja toorainete hindade tõus kiirendab juba niigi hoo sisse saanud inflatsiooni ja pidurdab majanduse kasvu.
 Tõnu Mertsina, Swedbanki peaökonomist
Tõnu Mertsina, Swedbanki peaökonomist Foto: RUP

Kuna majapidamiste ostujõud väheneb, kasvab eratarbimine varem prognoositust aeglasemalt. Ebakindluse suurenedes lükkavad ettevõtted investeeringuid edasi. Probleemid tootmissisendite tarnetega annavad tõsisema löögi töötlevale tööstusele, kuid need mõjutavad majandust ka laiemalt. Lisaks on ohustatud maailma varustamine paljude toiduainetega, kuna Venemaa ja Ukraina on teraviljade ja väetiste olulised eksportijad. Juba enne Venemaa sissetungi Ukrainasse tõusid toiduainete hinnad maailmas rekordkõrgusele.

Keskpankade võitlus kiire inflatsiooniga

Keskpangad on alustanud inflatsiooni allasurumiseks rahapoliitika karmistamist olukorras, kus majanduskasvu lähiaja väljavaated on halvenenud. Kiiresti lõpetatakse...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!