19.02.2021 Reede

Igakülgselt tollimaksust

Tollimaks on üks üheksast riiklikust maksust. Kuna Euroopa Liidus (EL) on tollimaksu puudutav otsustuspädevus peamiselt Euroopa Komisjonil, siis meile kui liikmesriigile on jäänud selle maksu halduspädevus. Lühidalt – otsused teeb Brüssel, kuid otsused rakendab Tallinn. See on muidugi kujundlikult nii, sest ka Eestil on õigus ja kohustus osaleda otsustusprotsessis.

Marek Uusküla, tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja, rahandusministeerium
Marek Uusküla, tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja, rahandusministeerium Foto: erakogu

Tollimaks või -lõiv?

Mis see tollimaks siis on? Siinkohal tuleb tunnistada ühte huvitavat, kuid väheteada asjaolu. Nimelt oleme Eestis nimetanud ja käsitlenud juba alates 1990ndatest tollimaksu maksuna, kuid tegelikult on tollimaksul, kui nii võib öelda, lõivuga sarnane sisu ja toime.

Kui lugeda erialaseid väljaandeid või ka rahvusvahelisi lepinguid, siis ingliskeelses tekstis ei kohta väljendit customs tax (eesti k ’tollimaks’), vaid harilikult maksumäärade paljususest tulenevalt mitmuses kasutatavat väljendit customs duties (eesti k ’tollilõivud’) või siis sõltuvalt...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes