04.05.2022 Kolmapäev

Algdokument raamatupidamises

On hulk küsimusi, mis puudutavad algdokumenti raamatupidamises ning mille üle ikka ja jälle aru peetakse: kas algdokument on alati vajalik ning mis on ja mis ei ole algdokument ettevõtte seisukohast, aga ka mida teha siis, kui mõni tšekk on kadunud või kui ettevõte on ostnud kaupa välismaisest e-poest, aga korrektset arvet ei ole saanud? Artikkel otsib neile küsimustele vastuseid.

Eliis Kahlo, Kahlo Grupp, juhatuse liige
Eliis Kahlo, Kahlo Grupp, juhatuse liige Foto: erakogu

Raamatupidamise korraldamine ehk majandustehingute raamatupidamisregistrites kajastamine toimub alati tagasiulatuvalt, seetõttu ei ole raamatupidajal võimalik tehinguid tagasi pöörata või nende sisu muuta. Raamatupidaja põhiline ülesanne on toimunud sündmused õigesti kajastada, lähtudes algdokumentidest ja kehtivatest õigusaktidest.

Seetõttu ei ole enamasti raamatupidaja võimuses seaduserikkumisi ja ettevõtjate eksimusi ära hoida, kui ettevõtja just enne tehingu toimumist raamatupidajalt pädevat nõu küsima ei tule.

Tehingu toimumise ja sisu tõend

Vastavalt...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!