30.12.2014 Teisipäev

USA majanduse taastumine veab järgmisel aastal maailmamajanduse kasvu

USA majandus on tagasi maailmamajanduse veduri rollis ja valmis andma suurimat panust 2015. aasta maailmamajanduse kasvu.

USA majanduse taastumine veab järgmisel aastal maailmamajanduse kasvu
USA majanduse taastumine veab järgmisel aastal maailmamajanduse kasvu Foto: Reuters

Maailma suurim majandus on kriisist väljumas ning see naudib positiivseid majandusnäitajaid, teistes suurriikides seevastu tulevik nii helge ei paista.

Hiina majanduskasv aeglustub ülemineku tõttu investeeringutelt tarbimisele. Jaapan on langenud majandussurutisse, Venemaa näib olevat sinna teel. Euroopa majandus on vaevu kasvamas.

Ühendriikidele prognoositakse kuus aastat pärast seda, kui riigi finantssüsteem peaaegu kokku kukkus, 2015. aastaks viimase kümne aasta suurimat majanduskasvu.

USA majanduskasv oli kolmandas kvartalis – juulist septembrini – 5% eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Tegemist on kiireima kvartalikasvuga alates 2003. aastast.

Ühendriikide majandusele prognoositakse järgmiseks aastaks 3,1%-list kasvu. See peaks kaasa tooma maailmamajanduse kasvu kiirenemise tänavuselt 2,5%-lt 3%-le.

Optimismi lisab naftahindade langus, mis lööb alla bensiinihinnad ning võimaldab USA leibkondadel rohkem tarbimisele kulutada. Paremaks on muutunud ka ameeriklaste rahaline seis. Töökohtade loomine on hoogustunud, firmad investeerivad hoonetesse ja tarkvarasse ning elamuehitussektorilt oodatakse laienemist.

Madalad naftahinnad tulevad kasuks ka Euroopale ja Jaapanile ning maailmamajanduse maht peaks suurenema rohkem kui tänavu, ütlevad ökonomistid. USA ja teiste suurriikide vaheline kasvuerinevus võib siiski kaasa suureksportijate, nagu Hiina, Saksamaa ja Jaapani majanduse edenemise suure sõltuvuse Ühendriikide majandusolukorrast.

Viimase kümnendi edulugude – Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariigi ehk nn BRICS-i riikide tõusvad majandused – majanduskasv on järgmisel aastal ilmselt kuue aasta väikseim, prognoosib firma Oxford Economics.

Hiina majandus võib kasvada 6,5% või rohkem, ent see jääb kaugele mitu kümnendit kestnud üle 10%-lisest kasvust. Euroopa ja Jaapani majanduskasv küündib parimal juhul ühe protsendini.

USA ja muu maailma vaheline erinevus on tingitud Ühendriikide majanduse iseärasusest. Nimelt on USA majandus muu maailma tõusudest ja mõõnadest teiste riikidega võrreldes suhteliselt isoleeritum, sest riigi ekspordi arvele langeb vaid 14 selle toodangust.