10.11.2015 Teisipäev

Soome valitsus avalikustas pingeid tekitanud tervishoiureformi

Soome avalikustas esmaspäeval tervishoiureformi, mille eesmärk on kärpida kiiresti vananeva elanikkonna ravimisega seotud kasvavaid kulutusi.

Soome võimuliit jõudis pärast peaminister Juha Sipilä tagasiastumisähvardust reformides kokkuleppele laupäeval
Soome võimuliit jõudis pärast peaminister Juha Sipilä tagasiastumisähvardust reformides kokkuleppele laupäeval Foto: PM

"Tegemist on olulise ja ajaloolise reformiga, mis puudutab enam kui 20 miljardi euro kulutuste ümberkorraldamist ning umbes 250 000 töötaja ja inimese igapäevaelu," ütles reformi üks peaarhitekt Tuomas Pöysti.

Valitsuse sõnul võimaldavad reformid vähendada tervishoiukulutuste iga-aastast kasvu praeguselt 2,4 protsendilt 0,9 protsendini. Reformi raames liidetakse praegused 200 sotsiaal- ja tervishoiupiirkonda 15 regiooniks.

Keskerakonna, Koonderakonna ja Põlissoomlaste võimuliit jõudis pärast pingelisi läbirääkimisi ning keskerakondlasest peaministri Juha Sipilä tagasiastumisähvardust reformides kokkuleppele laupäeva varahommikul. Valitsus loodab, et reformiga hoitakse 2029. aastaks kokku umbes kolm miljardit eurot.

Kiiresti vananeva elanikkonnaga Soome tervishoiukulutused on pidevalt kasvanud. Üle 65-aastaste osakaal 5,4 miljoni elanikuga riigis on praegu 19 protsenti ning kasvab 2030. aastaks 26 protsendini.

Paljud uue süsteemi detailid on veel väljatöötamisel ning nende tagajärjed soomlastele ei ole veel selged. Siiski on valitsus juba teatanud, et täiemahuline ööpäevaringne erakorralise abi teenus on tulevikus praeguse 19 haigla asemel kättesaadav vaid 12 haiglas, teatas BNS.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes