16.10.2013 Kolmapäev

Soome kaupmehed kurdavad Vene tax-free reiside vähenemise pärast

Tänavu kolmandas kvartalis pöördus seni suuri kasvunumbreid näidanud Soome piiriäärsete kaupluste äri kolmeprotsendilisse langusesse, lahendust loodetakse leida Eesti elektroonilise piirijärjekorra kasutuselevõtust, kirjutab Eesti Päevaleht kolmapäeval.

Soome kaupmehed kurdavad Vene tax-free reiside vähenemise pärast
Soome kaupmehed kurdavad Vene tax-free reiside vähenemise pärast Foto: PM

 

Venelased ostsid eelmisel aastal Soomes kaupu 1,2 miljardi euro väärtuses ja ligi poole sellest summast moodustasid tax-free tehingud.

"Vene turistide tarbimiskulud Soomes on murdepunktis," teatas Kaupan liitto peaökonomist Jaana Kurjenoja ühingu kodulehel. Venelaste tarbimine nii kodu- kui ka välismaal sõltub majanduskasvust, mis on viimase aasta jooksul selgelt aeglustunud."

Eesti tax-free äri käibest 90 protsenti annavad Venemaa kodanikud. "Venelased on hakanud Eestit Soomele eelistama, sest meil on palju soodsam hinnatase ja Kirde-Eestis on garanteeritud venekeelne teenindamine," ütles tax-free operaatori Global Blue Eesti OÜ juhatuse liige Katrin Aru.

Tõhusa piiriületuskorra loomine on tõepoolest Eesti kaupmeeste tulusid märkimisväärselt kasvatanud, kirjutab leht. Tax-free müügitšekkide arv on maksuameti andmetel alates 2010. aastast kasvanud mitmekümnekordseks. Tänavu kolmandas kvartalis esitati Koidula piiripunktis pea 5600 ja Luhamaa piiripunktis üle 4400 müügitšeki.