06.10.2015 Teisipäev

OECD-s valmis suurfirmade maksuaukude sulgemise plaan

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioonis (OECD), kuhu kuuluvad arenenud tööstusriigid, on valminud plaan, kuidas ära hoida rahvusvaheliste firmade maksude maksmisest kõrvalehiilimine, mis läheb riikidele aastas maksma üle 100 miljardi dollari.

OECD hinnangul jäävad riigid praegu aastas ilma umbes 100-240 miljardi dollari suurusest maksutulust
OECD hinnangul jäävad riigid praegu aastas ilma umbes 100-240 miljardi dollari suurusest maksutulust Foto: Reuters

OECD on koostanud 15 punktist koosneva plaani, mis ei tohiks enam lasta firmadel eri riikide maksuseadusi oma huvides ära kasutada.

Maksubaasi õõnestamise ja kasumi ümbersuunamise ärahoidmise plaan peaks aitama pettused lõpetada, ütles plaani koostamise jälgija Pascal Saint-Amans.

Maksude maksmata jätmise vältimise plaan hõlmab suurfirmasid, mille aastakäive on vähemalt 750 miljonit dollarit, ja see esitatakse G20 riikide rahandusministrite kohtumisele, mis toimub järgmisel nädalal. Novembri lõpus peaksid G20 tippkohtumine selle heaks kiitma, teatas BNS.

OECD hinnangul jäävad riigid aastas ilma umbes 100-240 miljardi dollari suurusest maksutulust.

Plaan näeb ette, et suurfirmad ei saa enam ära kasutada riikide erinevaid maksuseadusi, aitab vältida kasumite kantimist madalama maksumääraga riikidesse, sulgeda seaduseaugud, mis võimaldavad firmadel kanda võlad kõrgema maksumääraga riikidesse, kus nad saavad näidata väiksemat kasumit.