13.05.2014 Teisipäev

EL-i kohus andis õiguse nõuda Google'ilt andmete kustutamist

Euroopa Kohus otsustas täna üllatuslikult, et üksikisikutel on õigus nõuda USA internetifirmalt Google´ilt oma isikuandmete kustutamist otsimootorist.

EL-i kohus andis õiguse nõuda Google'ilt andmete kustutamist
EL-i kohus andis õiguse nõuda Google'ilt andmete kustutamist Foto: Reuters

Kohus otsustas vastuseks Hispaania kodaniku kaebusele, et inimestel on õigus "olla unustatud" teatud tingimustel, kui nende isikuandmed vananevad või muutuvad ebatäpseks. Kohtu otsuse kohaselt kehtib see juhtudel, kui andmed on "ebapiisavad, ebaolulised või olulisuse kaotanud, ülemäärased eesmärgi suhtes, milleks neid avaldati, ning arvestades aja möödumist".

Kohus leidis, et Euroopa Liidu praeguste andmekaitsenormide kohaselt vastutab "interneti otsingumootor isikuandmete töötlemise eest".

Google pole veel kohtuotsust kommenteerinud, kuid on varem öelnud, et vastutab vaid info leidmise eest ning niikaua, kui andmed on korrektsed ja seaduslikud, ei peaks kompanii olema kohustatud andmeid kustutama, kuna see tähendaks Google´i hinnangul tsensuuri.

Kohtu tänane otsus oli üllatuslik, kuna eelmisel aastal väitis sama kohtu juhtiv ekspert, et Google ei vastuta oma otsimootoris ilmuvate võrgulehtede andmete eest ning et EL-i kodanikel ei ole õigust "olla digimaailmas unustatud".

Tänase otsuse keskmes on Hispaania kodaniku kaebus, kes pöördus kohtu poole seetõttu, et info tema seotuse kohta võlgade sissenõudmise operatsioonis jäi ühe Hispaania ajalehe võrguväljaandesse veel kauaks pärast seda, kui kohtuvaidlus oli lahenenud hageja kasuks. Hispaania andmekaitseagentuur AEPD leidis, et ajaleht pole süüdi, kuna sellal oli info tõene, kuid rahuldas kaebuse Google´i vastu, nõudes materjali otsimootorist eemaldamist.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes