05.11.2020 Neljapäev

Valitsus toetas maamaksu infosüsteemi üleviimist MTA-sse

Valitsus toetas tänasel istungil eelnõu, mille kohaselt luuakse alus maamaksu infosüsteemi üleviimiseks maa-ametist maksu- ja tolliametisse (MTA).

Seadus on planeeritud jõustuma 2021. aasta 1. jaanuaril.
Seadus on planeeritud jõustuma 2021. aasta 1. jaanuaril. Foto: pexels

Lisaks viiakse maamaksuseadus kooskõlla riigivaraseadusega, mille kohaselt on asjaga seotud maksude tasumise kohustus riigivara kasutajal. Eelnõuga täpsustatakse MTA õigust edastada vajadusel valla- või linnavalitsusele teavet maksukohustuslase maksukohustuse kohta, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Maamaksu administreerijaks on MTA, kes arvutab tasumisele kuuluva maamaksusumma kohaliku omavalitsuse poolt maamaksu infosüsteemi kaudu esitatud alusandmete põhjal. Praegu on maamaksu infosüsteemi vastutav töötleja rahandusministeerium ning volitatud töötleja maa-amet.

Kuna MTA on maamaksu administreerijaks, peaks maamaksu infosüsteem asuma MTA-s, mitte maa-ametis, ning olema integreeritud maamaksu arvutamiseks loodud rakendusega.

Muudatus toetab riigivalitsemise reformi elluviimist, kuna korrastab seni kehtivaid süsteeme, aitab vältida dubleerimist ning muudab valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel kohalike omavalitsuste maamaksuga seotud ülesanded lihtsamaks, funktsionaalsemaks, läbipaistvamaks ja mugavamaks.

Lahendatakse ka praktikas üles kerkinud probleem, kus maamaksu tasumisest on võimalik hetkel kõrvale hoida pärijatel, kellele on pärimise käigus küll maa omandiõigus üle läinud, kuid kes ei ole kinnistusraamatu pidajale esitanud avaldust kinnistusraamatus omaniku kande muutmiseks.

Sellise olukorra vältimiseks oleks MTA-l edaspidi võimalik maamaksuteade väljastada ka maa pärijale, kellele on pärimisregistri kohaselt maa omandiõigus üle läinud ehk pärimismenetlus on lõpule viidud.

Seadus on planeeritud jõustuma 2021. aasta 1. jaanuaril.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes