14.04.2021 Kolmapäev

Võimuliit ja opositsioon jõudsid NETS-i eelnõu osas kokkuleppele

Võimuliit ja opositsioon jõudsid kokkuleppele, kuidas minna edasi menetletava nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) eelnõuga.

Võimuliit ja opositsioon jõudsid palju kära tekitanud eelnõu asjus kokkuleppele.
Võimuliit ja opositsioon jõudsid palju kära tekitanud eelnõu asjus kokkuleppele. Foto: pixabay

Reformierakonna teatel viib sotsiaalkomisjon eelnõusse sisse selge viite, et terviseamet saab kutsuda politsei appi piirangute täitmist kontrollima ainult eri- või hädaolukorra korral. Seni oli see kirjas ainult seaduse seletuskirjas. Appi kutsumise otsuse peab tegema valitsus.

See kokkulepe näitab, et kõik riigikogu erakonnad on ühel meelel, et mingit politseiriiki Eestist ei saa ja sellist plaani sisaldavat eelnõu pole kunagi olemas olnud,

sõnas Reformierakonna fraktsiooni esimees Mart Võrklaev.

"Arutelude käigus oleme jõudnud sõnastuseni, mis minu hinnangul võtab NETS-ist maha need ohtlikud paragrahvid, mille vastu ka inimesed tänaval protestisid. Täna [kolmapäeva] hommikul vaatasime välja pakutud sõnastust ka oma fraktsioonis ning ühiselt leiti, et need on väga lähedal meiepoolsetele muudatusettepanekutele. Kui komisjonis kompromiss heaks kiidetakse, saame oma parandusettepanekud tagasi võtta," kirjutas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme sotsiaalmeedias.

Helme sõnul vaadatakse samuti üle, et erinevad trahvid ei oleks proportsioonist väljas, võrreldes muude karistustega. "Kui nii läheb lõpuks seadusesse, siis meie jaoks on probleem leidnud mõistliku lahenduse," kirjutas Helme. "Ma usun, et selline väga mitmekordne ja rangelt reglementeeritud tsiviilkontroll peaks ära võtma ohu kodanikuvabaduste vähendamiseks, mis tähendab, et kõik need, kes on protestinud politseiriigi vastu, on saanud oma tahtmise."

"Pandeemia korral peab riigil olema kindlus, et viiruse leviku selle piiramiseks kehtestatud nõudeid ka kontrollitakse. Samuti peab olema võimalik neid, kes oma käitumisega päriselt teiste inimeste elu ohtu seavad, ka trahvida. Riigikogu saab nüüd kriisi lahendamiseks olulist seadust rahulikult, ilma obstruktsioonita edasi menetleda, et loodetavasti lähinädalatel vastuvõtmiseni jõuda," sõnas Võrklaev.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes