15.05.2023 Esmaspäev

Uued hooned tuleb edaspidi ehitada koos varjumiskohtadega

Siseminister Lauri Läänemets saatis kooskõlastusringile eelnõu, mille abil saab varjumiskorraldus edaspidi õigusliku regulatsiooni, lisaks hakkab uutele hoonetele kehtima ka varjumiskohtade rajamise nõue.

Varjumist korraldavaks asutuseks saab päästeamet ning õigusesse lisanduvad mõisted 'varjumine' ja 'varjumiskoht'.
Varjumist korraldavaks asutuseks saab päästeamet ning õigusesse lisanduvad mõisted 'varjumine' ja 'varjumiskoht'. Foto: pixabay

Varjumist korraldavaks asutuseks saab päästeamet ning õigusesse lisanduvad mõisted 'varjumine' ja 'varjumiskoht'. Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on seaduse täiendamine oluline samm varjumiskohtade süsteemse rajamise suunas.

"Meil on riigina elanikkonnakaitse tagamisel pikk tee vaja käia, ent oma idanaabri meelsust arvestades peame seda tegema võimalikult kiiresti," märkis Läänemets. "Selge on see, et varjumiskohtade rajamine on pikk protsess, mis võtab aastaid ja just sel põhjusel ei tohi vajalike muudatustega venitada."

Läänemets lisas, et pärast seadusemuudatusi tuleb varjumiskohtadele määrusega seada konkreetsed nõuded, mida hoonete puhul järgida.

"Oleme arvestanud, et muudatus võib ehitus- ja kinnisvarasektoris tuua kaasa ehituse ja kinnisvara hinna mõningase kasvu. Kuid siinkohal tuleb lähtuda põhilisest – inimelu kaitsmise vajadusest," selgitas Läänemets.

Siseministeeriumi pääste- ja kriisivalmiduse asekantsler Viola Murd nentis vajadust luua õigusruumi varjumiskohti puudutav regulatsioon ning määrata varjumise korraldamise ja vastava järelevalve ülesanne konkreetsele vastutajale ehk päästeametile.

"Lisaks regulatsioonile on reaalsete tulemuste saavutamiseks vaja loomulikult ka ressursse ehk tööjõudu ja raha," ütles Murd. "Päästeamet saaks täiendavate tegevuste ja rahastuse abil koostöös hoonete omanikega luua 2034. aastaks varjumiskohti kuni 730 000 inimesele."

Murd avaldas lootust, et sarnaselt sõjalisele riigikaitsele saab ka elanikkonnakaitset planeerida pikas vaates. Selleks on aga vaja otsust kindla püsirahastuse kohta.

Info avalike varjumiskohade paiknemisest on koondatud päästeameti koduleheküljele www.rescue.ee/et/juhend/avalikud-varjumiskohad. Lähemal ajal on valmimas ka vastav kaardirakendus. 

Eelnõu saadeti kooskõlastusringile ministeeriumitesse ja riigikantseleisse ning arvamuse avaldamiseks huvigruppidele ja erialaliitudele. Tagasiside andmiseks on aega üks kuu. Seejärel analüüsib siseministeerium ettepanekuid ning kohtub vajadusel partneritega, et seejärel esitada eelnõu valitsuse istungile.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255