18.12.2020 Reede

Taimeekspordiks Ühendkuningriiki hakkab vaja minema sertifikaati

Alates 1. jaanuarist on taimede ja taimsete saaduste eksportimiseks Ühendkuningriiki vajalik nendele eelnevalt taotleda fütosanitaarsertifikaat. 

Uued taimede ekspordinõuded rakenduvad kolmes etapis.
Uued taimede ekspordinõuded rakenduvad kolmes etapis. Foto: pixabay

Alates uuest aastast toimub kaubavahetus Ühendkuningriigiga samadel alustel nagu teiste kolmandate riikidega. Põhja-Iirimaa suhtes kehtivad jätkuvalt Euroopa Liidu (EL) kaubandusreeglid, teatas põllumajandusamet.

Ühendkuningriik lahkus EL-ist tänavu 31. jaanuaril. Kuni selle aasta lõpuni kehtib kaupade liikumisel üleminekuperiood.

Uued ekspordinõuded rakenduvad kolmes etapis. Esimesed eksporti puudutavad muudatused jõustuvad 2021. aasta 1. jaanuarist.

Kõrge riskiga taimede ja taimsete saaduste eksportimiseks on vaja fütosanitaarsertifikaati, eelnevat teatamist planeeritavast sisseveost Peach süsteemi kaudu ning kontrolli sihtkohtades. Nende toodete hulka kuuluvad taimed istutamiseks, kartul, teatud seemned ja puit.

Nõuded kehtivad ka kasutatud põllu- ja metsamasinatele. Puidust pakkematerjal peab olema töödeldud ja märgistatud vastavalt rahvusvahelisele fütosanitaarmeetmete standardile number 15.

Järgmise aasta 1. aprillist nõutakse sihtkohas fütosanitaarsertifikaati juba kõikidele taimsetele toodetele, lisaks kõrge riskiga toodetele hõlmavad reguleeritud tooted teatud lõikelilli, puu- ja köögivilju.

1. juulist käivitub täiemahuline kontroll piiripunktides riiki sisenemisel.

Reguleeritud ja taimetervise kontrolli alla kuuluvate taimede ja taimsete saaduste loetelu ning eelteatise esitamise kohta saab täpsemat infot põllumajandusameti kodulehel.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes