12.06.2024 Kolmapäev

Riigikogu võttis vastu automaksu seaduse

Riigikogu võttis täna vastu valitsuse algatatud mootorsõidukimaksu seaduse, millega kehtestatakse järgmisest aastast kaheosaline mootorsõidukimaks. 

Automaks  sai täna seadusena vastu võetud.
Automaks sai täna seadusena vastu võetud. Foto: Riigikogu

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 57 riigikogu liiget ja vastu 28 riigikogu liiget.

Seaduse järgi hakkab maks koosnema esiteks osast, mida tasub mootorsõidukiomanik iga-aastaselt liiklusregistris registreeritud sõidukitelt. Sõiduautode mootorsõidukimaksu määr hakkab koosnema baasosast, CO2 eriheite osast ja täismassi osast. Teiseks kehtestatakse mootorsõiduki registreerimistasu, mida makstakse sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris registreerimisel.

Maks muudab sõiduautode soetamise ja omamise praegusega võrreldes 5-15 protsenti kallimaks.

Registreerimistasu laiendatakse ka Eesti liiklusregistris juba arvel olevate sõidukite esmasele omanikuvahetusele ning teiseks hakkab ka juriidiliste isikute sõiduautode ja kaubikute maks sõiduki vanusega vähenema.

Registreerimistasu tasutakse lisaks sõiduki esmakordsele registreerimisele ka sõiduki esimesel omanikuvahetusel, eeldusel, et varem pole sellelt sõidukilt registreerimistasu makstud. Registreerimistasu suurus jääb keskmiselt alla 10 protsendi sõiduki ligikaudsest väärtusest. Registreerimistasu määrad tõusevad 2028. ja 2031. aastal.

Registreerimistasu ei tule maksta sõiduki liisingufirmalt väljaostmisel ja oma nimele kandmisel ning päranduseks saadud sõiduki oma nimele registreerimisel. Nende puhul rakendub registreerimistasu järgmise müügitehingu korral. Kuni 10 aasta vanustele sõidukitele, mis viiakse riigist välja, on võimalik taotleda registreerimistasu tagastamist. Nii registreerimistasu kui ka mootorsõidukimaksu suurust vähendab sõiduki vanus – seda nii eraisikute kui ka juriidiliste isikute ning nii sõiduautode kui ka kaubikute puhul.

Seaduse kohaselt on mootorsõidukimaksust ja registreerimistasust vabastatud alarmsõidukid, eraisikutele kuuluvad sõidukid, mis on ümber ehitatud või kohandatud puuetega inimesele kasutamiseks, ning välisesinduste sõidukid vastavalt välislepingutele. Mootorsõidukimaksu hakkab koguma maksu- ja tolliamet ning registreerimistasu transpordiamet.

Mootorsõidukimaksu eesmärk on suunata inimesi tegema uue sõiduki soetamisel keskkonnasäästlikumat valikut ning toetada vanade autode lõpuni kasutamist.

banner right tookuulutus
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255