16.06.2023 Reede

Ravimiamet saab õiguse tarneraskuse ajal ravimi kogust müügil piirata

Sotsiaalministeeirumis on ettevalmistamisel seadusemuudatuse ettepanek, mille alusel oleks ravimiametil tarneraskuste korral õigus ravimi väljastamisel apteegist piirata selle kogust või lubada ravimi väljastamist vaid kindlaksmääratud diagnoosi alusel.

Eesti Varude Keskus ootab praegu uusi pakkumusi 25-le ravimile, mida seni ei ole õnnestunud hankida.
Eesti Varude Keskus ootab praegu uusi pakkumusi 25-le ravimile, mida seni ei ole õnnestunud hankida. Foto: pixabay

Müügiloaga ravimite tarnehäirete lõppemist ja tarnete taastumist on terviseminister Riina Sikkuti sõnul oodata ravimitootja prognoosidel juuni keskpaigas ning juuni lõpus. „Kuigi kõigi lastel kasutatavate antibiootikumide tarnete taastumine ei ole teada, stabiliseerub enim kasutatavate esmavaliku ravimite ning nende alternatiivide naasmisega turule üldine olukord,” märkis Sikkut kirjas riigikogu sotsiaalkomisjonile.

Vähendamaks ravimite tõsistest tarneraskustest tekkida võivat ohtu inimeste tervisele ja haiglavõrgu ülekoormatusele, alustas Eesti Varude Keskus 2022. aasta sügisel elanikkonna vajadustele suunatud jaemüügiapteekidest väljastatavate retsepti- ja käsimüügiravimite varu moodustamist.

„Varu eesmärgiks seatud 174-st ravimist on hankelepingutega juuni alguseks kaetud 149 ning nendest 97 ravimit on reaalselt varutud,” tõdes Sikkut. Eesti Varude Keskus ootab praegu uusi pakkumusi 25-le ravimile, mida seni ei ole õnnestunud hankida.

Kui alternatiivina on kasutusele võetud müügiloata ravim, on selle hüvitamine Tervisekassa poolt võimalik erandkorras. Selleks tuleb esitada Tervisekassale raviarsti põhjendus ning patsiendi taotlus. „Tervisekassa töötab sügiseks välja protsessi lihtsustava lahenduse, mis tagab ulatusliku tarneraskuse korral asendusravimile soodustuse ilma arsti ja patsiendi igakordse taotluseta,” kirjutas Sikkut. Sotsiaalministeerium on alustanud arutelusid huvigruppidega müügiloata ravimite paindlikumaks hüvitamiseks.See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.">

right banner 2024 est konference