24.01.2023 Teisipäev

Omavalitsused saavad juba kevadel riigilt maad lihtsamini kui varem

Riigikogus läbis II lugemise seaduseelnõu, mis lihtsustab maa võõrandamist kohalikele omavalitsustele arendustegevuseks.

Seadusemuudatustega nähakse otsest positiivset mõju kohalikul tasandil ettevõtlusele ja laiemalt majandusele.
Seadusemuudatustega nähakse otsest positiivset mõju kohalikul tasandil ettevõtlusele ja laiemalt majandusele. Foto: pixabay

„Oleme muudatused ellu kutsunud, et praegust maa võõrandamise bürokraatlikku protseduuri lihtsustada, lühendada ning soodsamaks muuta,“ selgitas riigihalduse minister Riina Solman. Ministri sõnul on kohaliku ettevõtluskeskkonna arendamine riigi ja omavalitsuse ühine eesmärk ning selleks maa andmine peab saama toimuda liigse keerukuseta. „Omavalitsused on neid muudatusi aastaid oodanud. Lõpuks muutuvad maatoimingud riigiga lihtsamaks,“ lisas ta.

Seadusemuudatustega nähakse otsest positiivset mõju kohalikul tasandil ettevõtlusele ja laiemalt majandusele. „Muudatuste mõjul väheneb maa üleandmise bürokraatia ja menetlus muutub läbipaistvamaks, alanevad üleandmistasud omavalitsustele, ühtlustub avaliku huvi perspektiiv. Samuti peaks vähenema kontrollimehhanism ja suurenema koostöö – üldine suund on järelevalve asemel plaanide koordineerimine ning üksteise huvidega arvestamine. Kehtima jääb põhimõte, et seadusest tulenevate ülesannete täitmiseks saab omavalitsus riigilt maad tasuta,“ rääkis Solman.

Riigivaraseaduse ja teiste seaduste (712 SE) muudatused töötati välja koostöös keskkonnaministeeriumi ja maa-ametiga. Eelnõuga saab tutvuda Riigikogu veebilehel.

Uuenenud seadus on plaanitud jõustuma 1. märtsil 2023.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255