01.04.2021 Neljapäev

Kriminaalmenetluse seadusest kaovad viited paberdokumentidele

Valitsus kiitis heaks eelnõu, mis kaotab kriminaalmenetluse seadusest viited paberdokumentidele, see võimaldab üleminekut täisdigitaalsele menetlusele.

Toimikut peetakse tulevikus e-toimiku süsteemis, mis tagab digitaalse teabevahetuse.
Toimikut peetakse tulevikus e-toimiku süsteemis, mis tagab digitaalse teabevahetuse. Foto: pixabay

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks justiitsministeeriumi esitatud kriminaalmenetluse seadustiku revisjoni eelnõu, muudatused võimaldavad üleminekut täisdigitaalsele ja andmepõhisele kriminaalmenetlusele, edastas valitsuse pressiesindaja.

Kriminaalmenetluse seadustiku sõnastus muudetakse tehnoloogianeutraalseks ja loobutakse terminitest, mis viitavad paberdokumentide vormistamisele.

Toimikut peetakse tulevikus e-toimiku süsteemis, mis tagab digitaalse teabevahetuse. Samuti lihtsustatakse menetlustoimingu läbiviimise nõudeid ja soodustatakse heli- ja audio-videosalvestiste kasutamist. Sarnased muudatused tehakse ka väärteomenetluse seadustikus.

Seadustikus tehakse ka hulgaliselt muid muudatusi. Näiteks korrastatakse kriminaalmenetluse efektiivsuse suurendamiseks tõendite süstemaatikat, täpsustatakse tähtaegade regulatsiooni, soodustatakse kannatanu ja süüdlase leppimist ning tehakse mitmeid muudatusi, mis on suunatud menetlusressursi säästmisele. Samuti laiendatakse tõkendite loetelu, mida oleks võimalik kaaluda vahistamise alternatiivina või mis aitaksid tagada kriminaalmenetlust juriidilisest isikust kahtlustatava suhtes.

Seadus on kavandatud jõustuma tuleva aasta 1. juunil.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes