02.08.2019 Reede

Ametiühingud: riik võtab Omnivalt dividendi töötajate palkade arvelt

Eesti Side- ja Teenindustöötajate Ametiühingute Liidu ning Eesti Transpordi ja Teetöötajate Ametiühingu hinnangul ei tohiks riik miinimumpalga lähedast tasu maksvalt riiklikult logistikafirmalt Omniva dividendi võtta, sest seda tehakse töötajate tasude arvelt. 
Ametiühingud: riik võtab Omnivalt dividendi töötajate palkade arvelt
Ametiühingud: riik võtab Omnivalt dividendi töötajate palkade arvelt Foto: SCANPIX

"Ei ole õiglane riigi omandis olevalt ettevõttelt nõuda dividende, kui suurem osa töötajatest saavad vabariigi miinimumilähedast töötasu ning universaalne postiteenuse (UPT) osutamine teenib aastast-aastasse kahjumit. Töötajad tunnetavad otseselt, et dividendide maksmine toimub nende töötasude arvelt," kirjutasid ametiühingud pöördumises peaminister Jüri Ratasele, rahandusminister Martin Helmele ja väliskaubanduse ja IT-minister Kert Kingole.

Seejuures on ametiühingud olukorra leevandamiseks teinud ettepaneku margi hinna ja universaalse postiteenuse osutamise protsesside viimist kulupõhiseks ning postiseaduse muutmiseks ja kaasajastamiseks. 

Ühtlasi soovivad side- ja teenindustöötajate ning transpordi ametiühingud valitsuse liikmete ning riigifirmaga kolmepoolset kohtumist, et saada informatsiooni riigi kui omaniku seisukohtadest Omniva kaubamärki kasutava Eesti Posti arengutest.

"Ametiühingud ei anna hinnangut juhtimiskvaliteedi või otsuste õigsuse üle, vaid juhivad riigi kui omaniku tähelepanu, et postiteenuse kvaliteet on väga suures osas seotud töötajate motiveeritusega. Riigi omanduses oleva ettevõtte puhul oodatakse ettevõttelt, et see oma tegevuses ja toimimis põhimõtetega oleks eeskujuks teistele tööandjatele ja tegutseb sotsiaalselt vastutustundliku ettevõttena. Kokkuvõtvalt soovime, et riik kui omanik, toetaks postiteenuse säilimist Eesti Vabariigis ja kaasajastaks kiiremas korras postiseadust," lisasid ametiühingud pöördumises.

Valitsus otsustas tänavu Eesti Postist võtta 1,6 miljonit eurot dividende. Seejuures suurendas riik mullu maakojukande dotatsiooni 500 000 euro võrra ning nüüd on dotatsiooni suuruseks 1,8 miljonit eurot aastas. Riikliku logistikafirma hinnangul on seda vähe.

Universaalse postiteenuse ja sellega kaasnevad perioodika teenused tõid eelmisel aastal Eesti Postile kahjumit 4,9 miljonit eurot ning järgmise viie aasta jooksul ulatub kahjum hinnanguliselt kokku üle 40 miljoni euroni.
TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes