01.02.2019 Reede

1. veebruarist ei kehti Swedbanki ja Coop Panga paroolikaardid

Reedest ei saa enam Swedbanki ja Coop Panga kliendid internetipangas autentimiseks paroolikaarte kasutada.

Swedbanki klienditeenuste divisjoni juhi Ede Raagmetsa sõnul on kliente, kes viimaste kuude jooksul on internetipanka sisselogimiseks vaid paroolikaarti kasutanud ligikaudu 20 000.

Kõige populaarsemaks alternatiiviks paroolikaardile on Raagmetsa sõnul Smart-ID, mida kasutab endistest paroolikaartide omanikest ligikaudu 60 protsenti. Umbes kolmandik klientidest on paroolikaardi asemel hakanud kasutama ID-kaarti ning 10 protsenti PIN-kalkulaatorit või Mobiil-ID-d.

"See, et üsna paljud on hakanud paroolikaardi asemel kasutama ID-kaarti, ei ole üllatav. Valdaval enamusel on see olemas ja inimesed on hakanud seda laiemalt kasutama," lisas Raagmets.

Coop Panga elektrooniliste kanalite juhi Helena Kokki sõnul on pangas paroolikaartide kasutajate aasta jooksul poole võrra vähenenud. Selle aktiivseid kasutajaid on pangas pragu veel ligikaudu 3000. Populaarseimad alternatiivid koodikaardile on seejuures ID-kaart ja Smart-ID.

SEB loobub paroolikaartidest paar päeva hiljem ehk 4. veebruaril. Luminor ja LHV pole paroolikaarte üldse kasutusele võtnud.

"Paroolikaartide kasutajaid on hetkel ligikaudu 1500," ütles Coop Panga elektrooniliste kanalite juht Helena Kokk BNS-ile. "Internetipanka sisenetakse nii ID-kaardi, Smart-ID kui ka Mobiili-ID-ga," lisas ta.

Jaanuari alguses oli paroolikaartide aktiivseid kasutajaid Coop Pangas veel ligikaudu 3000 ning Swedbankis 28 000.

Riigikogu võttis 2017. aasta 15. novembril vastu makseasutuste ja e-raha asutuste seaduse, millega karmistatati internetimaksete turvanõudeid. Eelnõuga rakendatakse internetimaksetele ajakohaseid turvanõudeid, mistõttu väheneb paroolikaartide kasutamisala. Eelnõuga viiakse ühtlasi Eesti seadused kooskõlla uue EL-i makseteenuste direktiiviga.

Tulevikus peavad makseteenuse pakkujad rakendama kliendi tuvastamisel niinimetatud tugeva autentimise nõudeid. Eestis võimaldavad seda näiteks ID-kaart, mobiil-ID, samuti erinevad rakendused ja paroolikalkulaatorid. Maksetega seotud turvariskide maandamiseks piiratakse seniste paroolikaartide kasutust, sest need on hõlpsasti kopeeritavad. Piirangud laienevad ka nendele internetimaksetele, mille puhul ainsa turvaelemendina kasutatakse pangakaardile trükitud numbrikombinatsiooni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255