-
Iseseisva otsustuspädevusega töötaja (TLS § 432)
Seadus näeb alates 24. detsembrist 2022. a töötajale ja tööandjale ette võimaluse kokku leppida, et töötaja on iseseisva otsustuspädevusega. Sellisel juhul kehtivad töötajale erisused töö- ja puhkeaja reeglitest, andes suurema võimaluse korraldada tööaega vastavalt töötaja soovidele ja vajadustele.
Tööandja seevastu saab pakkuda paindlikumat töökorraldust. Iseseisva otsustuspädevusega töötaja kokkulepe eeldab, et töötaja on töö iseloomust lähtuvalt täiel määral vaba oma tööaega korraldama. Märkimisväärne iseseisvus oma tööaja osas võib olla näiteks kõrgastme juhtidel, teadlastel, tõlkidel, IT-spetsialistidel, andmekaitse spetsialistidel või raamatupidajatel. Samas ei ole välistatud, et iseseisva otsustuspädevusega töötajaid tegutseb ka teistel ametialadel. Uuendatud käsiraamatust leiab selgitusi sellise paindliku kokkuleppe tingimuste kohta.
-
Töötaja töötingimustest teavitamine (TLS §-d 5 ja 6)
Seadus näeb ette konkreetse loetelu, millist infot tuleb töötajale enne tööle asumist esitada (nt tööülesanded, tasu ja palgapäev, tööaeg). Alates 1. augustist 2023. a jõustusid seadusmuudatused, mille järgi tuleb esitada töötingimuste kohta rohkem infot kui seni.
Näiteks tuleb töötajat nüüd lisaks teavitada tööandja pakutavast koolitusest ning ületunnitöö tegemise ja hüvitamise korrast. Samuti lisandus uus põhimõte, et töötingimuste andmete muudatustest tuleb töötajat teavitada hiljemalt muudatuste jõustumise päeval (varem tuli seda teha ühe kuu jooksul muudatuste tegemisest). Seda, kuidas ja millest täpsemalt tuleb töötajat edaspidi teavitada, kirjeldab uuendatud käsiraamat.