11.10.2023 Kolmapäev

Ametiühingud leppisid tööandjatega kokku miinimumpalga tõusu

Eesti Ametiühingute Keskliidu ja Eesti Tööandjate Keskliidu esindajad leppisid kokku 2024. aasta miinimumpalga, milleks on 820 eurot kuus ehk tõus on 95 eurot.

Kokkuleppe tulemusel tõuseb töötasu alammäär 13 protsenti.
Kokkuleppe tulemusel tõuseb töötasu alammäär 13 protsenti. Foto: pixabay

Tegu on viimaste aastakümnete suurima miinimumpalga tõusuga aasta lõikes.  

Ametiühingute Keskliidu esimees Jaan-Hendrik Toomel on sõlmitud kokkuleppega rahul. "Läbirääkimiste laua taga sündinud tulemus – 820 eurot bruto miinimumpalka kuus – aitab tasandada inflatsioonist tingitud miinimumpalga ostujõu vähenemist ning parandab paljude perede majanduslikku olukorda," on Toomel tulevikku vaadates lootusrikas.  

Kokkuleppe tulemusel tõuseb töötasu alammäär 13 protsenti ja moodustab 42 protsenti Eesti Panga poolt prognoositavast keskmisest palgast 2024. aastal. 

Eesti Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas märkis, et tänane kokkulepe arvestab nii kevadel sõlmitud alampalga hea tahte lepet kui ettevõtluse tegelikku olukorda ja väljavaateid.

"Tööandjad on praegu tuleviku suhtes ebakindlamad kui kevadel, sest Eesti majandus on langenud kuus kvartalit järjest, välisnõudlus püsib nõrk ja ettevõtete konkurentsivõime on tugeva surve all. Neid tingimusi arvestades leppisime kokku miinimumpalga tõusu järgmiseks aastaks, mis peaks rahuldama nii töövõtjate kõrgeid ootusi kui tööandjate reaalseid võimalusi."

Tööturu osapoolte pikem eesmärk on jõuda aastaks 2027 töötasu alammäärani, mis on pool keskmisest palgast.

Miinimumpalk on madalaim palk, mida tööandja võib Eestis täisajaga töötavale inimesele maksta. Eestis lepivad miinimumpalga suuruse kokku sotsiaalpartnerid – töötajaid esindab Eesti Ametiühingute Keskliit ja tööandjaid Eesti Tööandjate Keskliit. 

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255