01.03.2022 Teisipäev

Riik leevendab kodutarbijate kaugkütte- ja ettevõtete gaasi hinnatõusu

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas allkirjastas määruse, mille põhjal kompenseerib riik kodutarbijatele alates veebruari tarbimisest kaugkütte hinnatõusu, peagi jõustub ka ettevõtetele suunatud gaasihinna hüvitis.

Valitsuse otsusel hüvitatakse märtsini ettevõtetele ja asutustele elektri võrgutasu täielikult ning kodutarbijatele 50 protsendi ulatuses.
Valitsuse otsusel hüvitatakse märtsini ettevõtetele ja asutustele elektri võrgutasu täielikult ning kodutarbijatele 50 protsendi ulatuses. Foto: pixabay

"Kompenseerime märtsis ja aprillis kodutarbijateni jõudvatelt küttearvetelt 65 protsenti hinnatõusust võrreldes oktoobrikuise hinnaga. Kui elektri- ja gaasihinna tõus jõudis tarbijate arvetele juba eelmise aasta lõpus, siis soojuse lõpphinna kerkimine maailmaturul kallinenud gaasi tõttu langeb just sellele perioodile, mistõttu oleme valitsuses otsustanud nende arvete katmist ajutiselt riigi poolt toetada," märkis minister Aas pressiteates.

Kallinenud kaugkütte hinna kompenseerimine toimub samal põhimõttel nagu enamik teisi juba kehtivaid energiatoetuseid – tarbija hüvitise saamiseks midagi eraldi tegema ei pea, riik kompenseerib 65 protsenti hinnatõusust otse kaugkütte- ja haldusettevõtjatele ning tarbijad saavad selle võrra väiksema küttearve. "Tallinna kodutarbija jaoks väheneb selle hüvitise toel soojuse lõpphind umbes 30 protsenti võrreldes sellega, mis toetuseta märtsikuul laekuvatel arvetel oleks olnud," lisas minister.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) töötas välja ka toetuse, mille abil vähendatakse maagaasi äritarbijate kulusid. Veebruaris ja märtsis tarbitud energia kohta kompenseeritakse mittekodutarbijatele gaasi hind 2,74 eurot megavatt-tunni kohta. Ettevõtete kulu gaasile väheneb seega 1 megavatt-tunni eest umbes 2,5 protsenti.

Toetus laieneb kõikidele ettevõtjatele, kajastudes automaatselt arvetel. Toetust ei maksta vaid neile äritarbijatele, kes juba tarbivad maagaasi aktsiisi soodusmääraga või kelle tarbimine on aktsiisivaba.

Uute toetuste tõttu võivad märtsis laekuvad gaasi- ja küttearved veidi viibida, seega palume veidi kannatust varuda, et kaugkütte- ja gaasimüüjad jõuaksid riigi hüvitise arvetelt maha arvestada,

ütles Aas.

Alates oktoobrist on läbi Keskkonnainvesteeringute Keskuse makstavate energiatoetuste otsuseid langetatud ligi 84 miljoni euro mahus. Lisaks on omavalitsuste kaudu makstud 7,6 miljoni euro eest toetuseid kuni keskmise sissetulekuga peredele.

Valitsuse otsusel hüvitatakse märtsini ettevõtetele ja asutustele elektri võrgutasu täielikult ning kodutarbijatele 50 protsendi ulatuses. Lisaks hüvitatakse gaasi võrgutasu kõigile tarbijatele 100 protsendi ulatuses ning kehtivad nii elektri kui ka gaasi hinnalael põhinevad hüvitised. Läbi omavalitsuste makstakse kuni keskmise sissetulekuga peredele hüvitist elektri-, gaasi- ja küttearvete hinnatõusu kompenseerimiseks 80 protsendi ulatuses.

Rohkem infot riiklike energiatoetuste, paketi valimise ja energiasäästu võimaluste kohta leiab MKM-i kodulehelt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!