17.03.2023 Reede

Peretoetusteteemaline rahvaalgatus on kogunud üle 10 000 allkirja

Rahvaalgatus.ee keskkonnas 14. veebruaril allkirjastamisele pandud peretoetuste teemaline petitsioon “Iga laps on oluline!” on kogunud üle 10 000 allkirja.

Perede suuruse vahe on kaks last, aga toetuse vahe on rohkem kui 11-kordne.
Perede suuruse vahe on kaks last, aga toetuse vahe on rohkem kui 11-kordne. Foto: pixabay

Petitsiooni eesmärgiks on juhtida tähelepanu sellele, et käesolevast aastast kehtima hakanud perehüvitiste seadusest tulenevad lastele ja lastega peredele suunatud toetused on endiselt valukohaks meie ühiskonnas ning anda selle kohta tugev signaal peagi tööd alustavale uuele riigikogu koosseisule.

Algatuses tuuakse välja, et sellest aastast on ühe lapsega pere riiklik toetus 80 eurot kuus, kahe lapsega perel 160 eurot kuus ning kolme lapsega perel 910 eurot kuus. See teeb kahelapselise pere ja kolmelapselise pere, mille suuruse vahe on üks laps, igakuise toetuse vaheks 750 eurot, mis on rohkem kui miinimumpalga jagu. Vahe ühe lapse kohta on ligi 3,8-kordne. Ühelapselise pere terve aasta toetus 960 eurot on aga peaaegu võrdne kolmelapselise pere ühe kuu toetusega, milleks on 910 eurot. Perede suuruse vahe on kaks last, aga toetuse vahe on rohkem kui 11-kordne.

Sellist vahetegemist laste ja lastega perede vahel peavad nii algatajad kui tuhanded allkirjastajad ebaõiglaseks. On arusaadav, et suuremad pered vajavad suuremat riiklikku toetust kui väiksemad pered, kuid nõustuda ei saa praeguse olukorraga, kus seadusega on tõmmatud terav joon riigi seisukohast rohkem ja vähem väärtuslike laste vahele.

Petitsiooni üks algatajatest Archibald Kald leiab kolme lapse isana, et ebaproportsionaalne toetuste vahe ei kajasta adekvaatselt seda, kui palju raha kulub kolmandale lapsele võrreldes esimese ja teise lapsega.

Leian, et väärtustada tuleb igat last, olenemata, mitmendaks lapseks ta perre sündis,

ütles Kald.

Teine algataja Teele Jõks lisas, et praegune laste ja lastega perede toetamise kord tekitab pingeid ühiskonnas. "Oleks olnud võimalik teha ühtlasem ja õiglasem seadus, kuid toetusmäärade lahkuajamisega aeti pill lõhki ning paljude inimeste õiglustunnet riivati," märkis Jõks.

Algatusega soovitakse saata selge sõnum äsjavalitud riigikogule, et lastele ja lastega peredele suunatud toetused tuleb kiiresti teha proportsionaalseks ja õiglaseks. Algatajad kutsuvad inimesi, kes samuti ei nõustu praegu kehtiva toetamise korraga, selle sõnumiga ühinema ning petitsiooni rahvaalgatus.ee lehel allkirjaga toetama.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!