10.11.2020 Teisipäev

KIK avab reedel elektriliste sõidukite ostutoetuse uue taotlusvooru

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab alates reedest, 13. novembrist täiselektriliste sõidukite ostutoetuse teise taotlusvooru.

Ostutoetust saanud sõiduki omanik on kohustatud nelja aasta jooksul andma KIK-ile infot läbitud kilomeetrite kohta.
Ostutoetust saanud sõiduki omanik on kohustatud nelja aasta jooksul andma KIK-ile infot läbitud kilomeetrite kohta. Foto: pixabay

Toetuse summa sõiduki kohta on 5000 eurot ning elektrisõiduki hind võib olla kuni 50 000 eurot käibemaksuta, teatas KIK. Elektrisõidukiga tuleb nelja aasta jooksul läbida vähemalt 80 000 kilomeetrit ning sellest vähemalt 80 protsenti Eestis. 

Vooru eelarve on 400 000 eurot, millest läheb maha meerikutele minev summa ja 5 protsenti KIK-i halduskulusid antud taotlusvooru läbiviimiseks. Vooru eelarvele lisanduvad esimesest voorust katkestatud projektide arvelt laekunud vahendid ning taotlusi saab esitada kuni eelarve täitumiseni. 

Taotlusi saab e-toetuse keskkonnas sisestama hakata 13. novembri hommikust ja taotluste esitamine algab 15. detsembri hommikul. Esimesest voorust toetust saanud uuesti taotleda ei saa.

Paraku ei jätku toetust kõigile huvilistele, mistõttu vähendasime koos keskkonnaministeeriumiga ühe ettevõtte kohta toetust saavate sõidukite hulka viieteistkümnelt kümnele,

kommenteeris KIK-i toetuste ja teenuste osakonna juht Antti Tooming. 

"Samuti peab taotluses kirjeldama, milliseks tegevuseks hakatakse sõidukit kasutama – ettevõtte saab elektrisõiduki osta oma põhi- või kõrvaltegevuse tarbeks. Soovitame taotluse esitada ainult sel juhul, kui elektriauto ostusoov lähima aasta jooksul on kindel ja läbisõidukohustus täidetav," märkis Tooming. 

KIK-i vastutav projektikoordinaator Aive Haavel selgitas, et taotluste sisestamise ja esitamise vaheline ajaraam on tingitud sellest, et huvilistel jääks aega oma soovid ja võimalused rahulikult läbi mõelda ja taotlused ettevalmistatult sisestada.

"Mida põhjalikumad ja korrektsemad on taotlused, seda kiiremini jõuame need läbi vaadata ja rahastamisotsused teha," märkis ta.

Taotluseid menetletakse pärast 15. detsembrit nende esitamise järjekorras ning see võtab aega maksimaalselt 70 päeva. 

KIK toetab uute täiselektriliste M1 ja N1 kategooria sõidukite ostu. Taotlejateks võivad olla Eesti e-äriregistris registreeritud ettevõtjad ja Eesti isikukoodi omavad füüsilised isikud.

Ostutoetust saanud sõiduki omanik on kohustatud nelja aasta jooksul andma KIK-ile infot läbitud kilomeetrite kohta. Selleks paigaldatakse kas toetuse saaja nõusolekul sõidukile meerik või edastab isik kord aastas KIK-ile läbitud kilomeetrite summa.

Elektrisõiduki esimese 80 000 kilomeetri läbimiseks kulutatud energiakulu ulatuses tuleb tarbida taastuvenergiat. 

2019. aasta detsembris välja kuulutatud esimeses taotlusvoorus rahastas KIK 55 taotlust kokku 232 elektriauto soetamiseks. 4. novembri seisuga on KIK-ile toetuse väljamaksmiseks esitatud 79 sõiduki dokumendid, kolme elektriauto ostmisest on tänaseks loobutud.

Toetust antakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest ning toetusmeetme töötas välja keskkonnaministeerium.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!