02.12.2022 Reede

Ettevõtjatele avaneb uus toetusvoor arendustöö finantseerimiseks

22. detsembril avaneb arendusprojektide elluviimiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) rakendusuuringute programmi (RUP) uus toetusvoor, mille eelarve on 15 miljonit eurot.

Rakendusuuringute programm on loodud abistama Eesti ettevõtteid teadmusmahukate rakendusuuringute puhul ning koosneb kahest osast: nõustamine ja rahastamine.
Rakendusuuringute programm on loodud abistama Eesti ettevõtteid teadmusmahukate rakendusuuringute puhul ning koosneb kahest osast: nõustamine ja rahastamine. Foto: pixabay

"Rakendusuuringute programmil on seni olnud kolm edukat taotlusvooru, kus ettevõtted arendavad tõeliselt innovaatilisi uusi tehnoloogiaid ning tooteid alates laborilihast kuni väikelaevade hübriidsüsteemide ja digiravimiteni," selgitas EAS-i ja Kredexi ühendasutuse juhatuse liige Sigrid Harjo pressiteates. 

Kolmandasse toetusvooru esitas taotluse 56 ettevõtet ning huvi programmi vastu on EAS-i teatel pidevalt kasvanud.

Konkurents on igas voorus tugevamaks läinud ning see näitab, et meie ettevõtete panustamine teadmusmahukale arendustööle aina kasvab. Hea on nentida, et toetuse saajate hulgas on nii alustavaid kui ka juba pika kogemusega ettevõtteid,

sõnas RUP-i juht Madis Raukas.

Tema sõnul saab RUP abiks olla kõigile ettevõtetele, kes uusi tehnoloogiad arendavad. "Seniste kogemuste põhjal soovitan kõigil kohe arendustöö algfaasis mõelda läbi oma intellektuaalomandi kaitsmise pool. Pikas perspektiivis tasub see kindlasti ära, eriti investorite leidmisel," rõhutas Raukas. Ta lisas, et esmased intellektuaalomandi kaitsmise kulud on ka toetuse mõttes abikõlbulikud ning EAS-is on eraldi eksperdid, kes aitavad selle teema läbi mõelda.

Rakendusuuringute programm on loodud abistama Eesti ettevõtteid teadmusmahukate rakendusuuringute puhul ning koosneb kahest osast: nõustamine ja rahastamine. Lisaks toetusele aidatakse ettevõtjaid tehnoloogiliselt kõrgetasemeliste ja äriliselt oluliste rakendusuuringute algatamisel, ettevalmistamisel ja läbiviimisel. Muu hulgas aidatakse ettevõtjatel leida teadus- ja arendustegevuse partnereid, rahastusallikaid nii Eestis kui rahvusvaheliselt ning nõustatakse intellektuaalomandi küsimustes.

Rakendusuuring on esmakordne uuring uue teadmise saamiseks, millel on kindlaks määratud praktiline rakendus ja tellija, kes kasutab uuringust saadud uut teadmist ärilisel eesmärgil. Projekti võib teha ettevõtte siseselt või kaasata teadus-​ ja arendustegevuse partner Eestist või välismaalt.

Taotlemine avatakse 22. detsembril ning kestab kuni 20. veebruarini. Taotlemine toimub vooruliselt ehk kõik esitatud taotlused hinnatakse ära ning selle tulemusel tekib pingerida, mille alusel projekte rahastatakse. Toetuse miinimumsumma on 250 000 eurot ja maksimum 2 000 000 eurot projekti kohta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!