gif Company 930x140 ee

 

08.03.2016 Teisipäev

Veebruari maksulaekumist suurendas aktsiisikaupade varumine

Enne aktsiisitõusu hangiti hulgaliselt ka madalama maksumääraga kütust
Enne aktsiisitõusu hangiti hulgaliselt ka madalama maksumääraga kütust Foto: PM

Maksu- ja tolliamet kogus veebruaris 497,8 miljonit eurot makse ehk 127,5 miljonit eurot rohkem kui aasta varem. Maksulaekumist suurendas eelkõige aktsiisikaupade varumine.

„Maksude suur laekumine tänavu veebruaris oli erakorraline ning võrdlus eelmise aastaga ei ole asjakohane mitme ühekordse mõju tõttu. Kogutud maksude summat kasvatas eelkõige aktsiisikaupade varumine aktsiisitõusude eel, sellel oli mõju lisaks aktsiisilaekumisele ka käibemaksu laekumisele,“ ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Merliin Laos pressiteate vahendusel.

Muu hulgas toetas kiiret kasvu ka hasartmängumaksu laekumine, mille eelmise aasta baas oli hasartmängumaksu seadusemuudatusest lähtuvalt madal. Samuti mõjutasid veebruari laekumisi aasta tavapärasemate kuudega võrreldes füüsilise isiku tulumaksu tagastused.

Laos teatas, et veebruaris jätkus kiire sotsiaalmaksu ja käibemaksu laekumise kasv, mis ulatus vastavalt 7,7 ja 14,8%-ni. Laekumisi toetas jätkuvalt kiire keskmise palga ja eratarbimise kasv.

1. veebruaril tõusid kütuse ja alkoholi aktsiisimäärad ning sarnaselt eelmistele aastatele soetati aktsiisitõusule eelneval kuul madalama määraga varusid. Varude soetamise tõttu on järgnevate kuude aktsiisilaekumised ette soetatud varude võrra väiksemad.

Rahandusministeeriumi teatel suurenes kütuseaktsiisi veebruarikuu laekumine rohkem kui kaks korda, seda suures osas jaanuaris kogutud varude tõttu. Kütuseaktsiisi laekus tänavu veebruaris 76,1 miljonit eurot võrreldes möödunud aasta veebruari 33,5 miljoni euroga.

Bensiinivarude suurus jääb hinnanguliselt alla ühe kuu tavalise tarbimise ning diislikütuse varud ületavad veidi kahe kuu tarbimiskoguseid rahalise väärtusega kokku 60 miljonit eurot. Varud peaks saama müüdud ja nende mõju aktsiisilaekumisele peaks välja taanduma järgmise kolme kuuga.

Nende kuude jooksul, kui soetatud varusid müüakse, on riigile oodata väiksemat kütuseaktsiisi laekumist.  

Kütuse tarbimise pikemajalisemad trendid viitavad jätkuvalt diislikütuse osakaalu suurenemisele bensiini tarbimise arvel.

Muu hulgas on tarbimist mõjutanud positiivselt madal nafta maailmaturu hind, mis on pooleteise aastaga langenud pea kolm korda. Madalale hinnale vaatamata ei ole bensiini tarbimine kasvanud.

Alkoholiaktsiis tõusis veebruaris 15% ning enne seda soetati jaanuaris ka alkohoolsete jookide varusid. Veebruari alkoholiaktsiisi laekumine ületas mitmekordselt eelmise aasta sama kuu taset. Oodatust rohkem soetasid kaupmehed just kange alkoholi varusid. Detsembris ja jaanuaris varuti kokku nelja kuu tavapärase müügi kogused, mille rahaline väärtus vastab 50 miljonile eurole.

gif Company 930x140 ee

 

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes