22.09.2021 Kolmapäev

Sularaha deklareerimine

Tollis peab esitama sularahadeklaratsiooni, kui Euroopa Liitu (EL) sisenedes või EList lahkudes on kaasas sularaha vähemalt 10 000 euro väärtuses või samaväärne summa muus vääringus ühe või mitme järgmist laadi eseme kujul.

Sularaha saab jätkuvalt deklareerida elektrooniliselt.
Sularaha saab jätkuvalt deklareerida elektrooniliselt. Foto: pixabay

Sularahaks loetakse:

  • pangatähed ja mündid, mis tahes valuutas, sh käibel mitte olev valuuta;
  • vabalt kaubeldavad esitaja maksevahendid nagu reisitšekid, lihtvekslid, nimelise saajata rahakaardid;
  • kuldmündid, mille kullasisaldus on vähemalt 90%;
  • kuld kullasisaldusega vähemalt 99,5% kamakate või tükkidena.

Toll võib nõuda sularaha avalikustamise deklaratsiooni esitamist, kui avastatakse sularaha 10 000 euro või enama väärtuses, mis saadetakse posti, veose või kulleriga (sularaha, mis liigub ilma saatjata). Nõudmise korral peab saaja, saatja või nende poolt määratud esindaja esitama deklaratsiooni 30 päeva jooksul.

Uue regulatsiooni korral on tollil õigus kontroll läbi viia juhul, kui summa jääb alla 10 000 euro, kuid on informatsiooni, et sularaha on seotud kriminaalse tegevusega.

Sularaha saab jätkuvalt deklareerida elektrooniliselt e-teenuste keskkonnas e-MTA: Toll – Lihtsustatud deklaratsioonid – Sularahadeklaratsioon. Samuti saab sularahadeklaratsiooni esitada ilma e-MTAsse sisse logimata sularaha deklareerimise rakenduses.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!