21.09.2023 Neljapäev

Saastemaksud hakkavad alates 2024. aastast järk-järgult tõusma

Valitsus arutab täna eelnõu, millega kehtestatakse saastetasumäärad 2024. kuni 2027. aasta kohta nii, et need igal aastal järk-järgult tõusevad.

Saasteainete tasumäärade iga-aastase tõusu suurus lähtub saasteainete keskkonnamõjust ja ohtlikkusest ning vajadusest vähendada nende jõudmist keskkonda.
Saasteainete tasumäärade iga-aastase tõusu suurus lähtub saasteainete keskkonnamõjust ja ohtlikkusest ning vajadusest vähendada nende jõudmist keskkonda. Foto: unsplash

Saasteainete tasumäärade iga-aastase tõusu suurus lähtub saasteainete keskkonnamõjust ja ohtlikkusest ning vajadusest vähendada nende jõudmist keskkonda. Eelnõu seletuskirja järgi aitavad kallimad saastetasud kaasa rohepöörde elluviimisele, motiveerides ettevõtteid kasutama näiteks uuemaid tehnoloogiaid ja leevendusmeetmeid hea keskkonnaseisundi tagamiseks.

Tasumäärade ette vaatav kehtestamine annab eelnõu seletuskirja järgi ettevõtjatele stabiilsuse ja investeerimiskindluse, mis on oluline investeerimisotsuste tegemisel. Samas aitab tasude järkjärguline muutmine kaasa sujuvamale üleminekule kõrgematele tasumääradele.

Eelnõukohase seadusega lisatakse keskkonnatasude seadusesse uue tasuliigina raadamisõiguse tasu. Raadamisõiguse tasust laekunud raha kasutatakse sihtotstarbeliselt maakasutussektoris seotud süsinikuvaru suurendamiseks ja süsinikusidumise parandamiseks, pidades silmas elurikkuse eesmärke. Sihtotstarbeliseks kasutuseks vajaliku regulatsiooni tarbeks muudetakse ka metsaseadust.

Samuti muudetakse eelnõukohase seadusega põlevkivi kaevandamisõiguse tasu ülemmäära. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference