07.07.2016 Neljapäev

Poole aastaga laekus 8,1 protsenti rohkem makse kui mullu samal ajal

Tänavu esimese poolaastaga laekus keskvalitsusele makse kokku 3,05 miljardit eurot, mida on 8,1% rohkem kui möödunud aastal sama ajaga.

Maksu- ja tolliamet kogus juunis 524,1 miljonit eurot makse ehk 2% enam kui aasta varem
Maksu- ja tolliamet kogus juunis 524,1 miljonit eurot makse ehk 2% enam kui aasta varem Foto: PM

Maksu- ja tolliamet kogus juunis 524,1 miljonit eurot makse ehk 2% enam kui aasta varem. Poole aastaga on riigieelarvest täidetud 48,7%, teatas rahandusministeerium. Varasematel kuudel oli kasv kiirem, juuni aeglasema kasvu taga on tagasihoidlikumalt laekunud tulumaks.

Sotsiaalmaksu laekumine kasvas 6,2% võrreldes mullu sama ajaga. Kuigi kasv on kiire, on kasvutempo aeglustunud. Deklareeritud palgafondi kasv ulatus seejuures 4,7%-ni.

Palgasaajate arv vähenes kümnendat kuud järjest. Mais kahanes palgasaajate arv möödunud aasta sama ajaga võrreldes 0,5%. Palgad kasvasid 5,3% mullu sama kuuga võrreldes.

Kuigi kasv on endiselt kiire, on kasvutempo pidurdunud: varemalt on kümnel kuul järjest palgad kasvanud kiiremini. „Kasvu pidurdumine võis olla tingitud puhkuseperioodi edasinihkumisest võrreldes eelmise aastaga, kuid see selgub järgnevatel kuudel,“ ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Merliin Laos pressiteate vahendusel.

Füüsilise isiku tulumaksu laekumine keskvalitsusele juunis vähenes võrreldes eelmise aastaga 17,4%, kohalikele omavalitsustele eraldatud füüsilise isiku tulumaks kasvas aga 16,1%. Laekumist mõjutas see, et tulumaksu eraldis kohalikele omavalitsustele arvestati osaliselt hilinemisega.

Juriidilise isiku tulumaksu laekus juunis võrreldes mullu sama kuuga 32,9% vähem.

Käibemaksu laekus juunis 3,8% rohkem kui mullu samal ajal. See oli nelja viimase kuu kiireim kasv. Kuue kuuga on käibemaksu kokku tasutud 944,7 miljonit eurot ehk 3,4% rohkem kui möödunud aasta esimese poolaastaga.

Tubakaaktsiisi laekumine suurenes juunis, sest kaupmehed soetasid mais madalama aktsiisimääraga varusid. Laekumine oli 67,4% suurem kui mullu juunis peamiselt seetõttu, et juunis tõusid sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisimäärad 8%.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes