05.03.2019 Teisipäev

Muudatused dividendide tulumaksuga maksustamisel alates 2019. aasta 1. jaanuarist

Tavapärane tulumaksumäär on dividendide puhul teatavasti 20% (ehk 20/80 netosummast).

Hannes Lentsius, PriceWaterHouse Coopers Eesti maksuosakonna juht.
Hannes Lentsius, PriceWaterHouse Coopers Eesti maksuosakonna juht. Foto: PricewaterhouseCoopers

Alates 1.jaanuarist 2019 on võimalik kohaldada regulaarselt jaotatavale kasumile madalamat tulumaksumäära 14% (14/86 netosummast). Need residendist äriühingud, kes maksid 2018. aasta dividende (või tegid omakapitalist muid väljamakseid), millelt maksti tulumaksu tavamääraga, saavad 2019. aasta dividende jaotades esimest korda rakendada tavamäära asemel madalamat määra.

Madalama määra kasutamisel ei ole oluline, mis perioodi (kas aruandeaasta või eelmiste perioodide) kasumi arvelt äriühing dividende jaotab. Seda ei saa rakendada kogu väljamakstavale kasumiosale, vaid maksimaalselt üksnes teatud osale, mis leitakse 2019. aastal ja 2020. aastal alljärgnevalt:

  • 2019. aastal: 1/3*2018. aastal jaotatud maksustatud kasum;
  • 2020. aastal: 1/3*2018. aastal ja 2019. aastal jaotatud maksustatud kasum.

Mis ulatuses saab kohaldada madalamat maksumäära 2021. aastal ja edaspidi?

2021. aastast alates ja edaspidi leitakse madalama määraga maksustatav kasum väljamakse aastale eelneva kolme aasta (2021. aastal seega: 2018. aasta, 2019. aasta ja 2020. aasta) keskmise maksustatud dividendi ja omakapitali väljamakse ulatuses. Kui mõnel aastal väljamakset ei toimunud, siis keskmise arvestuses loetakse väljamakse summaks 0. Kui makstakse üle maksustatud keskmise, siis kuulub ületav osa maksustamisele tavamääraga.

Kuidas toimub füüsilise isiku dividenditulu maksustamine?

Selleks, et tagada erinevate tululiikide (eelkõige palgatulu ja dividenditulu) maksustamise neutraalsus, kuulub madalama määraga (14/86) maksustatud dividendi väljamaksmisel füüsilisele isikule täiendavalt kinnipidamisele tulumaks 7%-lise määraga (TMS § 41 p 7²). Tegemist on kinnipeetava tulumaksuga (withholding tax). Tulumaks kuulub kinnipidamisele nii residendist kui ka mitteresidendist füüsilisele isikule makstud dividendidelt. Kinni tuleb pidada tulumaks loomulikult siis, kus äriühing jaotab enda teenitud kasumit aga ka siis, kui äriühing on saanud teiselt Eesti äriühingult dividende, mis olid maksustatud madalama (14/86) määraga, ja maksab omakorda neid dividende edasi füüsilisele isikule.

Maksulepingute mõju tulumaksu kinnipidamisele

Riikidevahelised maksulepingud võivad mitteresidendist füüsilise isiku dividendide väljamakse vabastada tulumaksu kinnipidamisest (Araabia Ühendemiraadid, Bahrein, Gruusia, Jersey, Küpros, Mani saar ja Mehhiko, aluseks residentsustõend) või vähendada tulumaksu kinnipidamisel maksumäära 5%-ni (Bulgaaria ja Makedoonia, aluseks residentsustõend).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference