24.05.2023 Kolmapäev

MTA kutsub sotsiaalmeedia kaudu vältima ümbrikupalga maksmist

Suve eel tuletab maksu-ja tolliamet (MTA) sotsiaalmeedia kampaaniaga ettevõtjatele meelde, et igasugune lisatööjõud tuleb töötamise registris registreerida ning töötajatele makstud palk deklareerida.

Palgalt maksude arvestamine, deklareerimine ja tasumine on tööandja kohustus.
Palgalt maksude arvestamine, deklareerimine ja tasumine on tööandja kohustus. Foto: pexels

Tänavu paneb amet suurema rõhu ka noorte teadlikkuse parandamisele, et nad oleksid kursis ümbrikupalgaga seotud riskidega ja oskaksid end selliste pakkumiste eest kaitsta.  

„Just hooajatöödel suureneb risk, et töötajale pakutakse kas osa palgast või kogu palk nii-öelda ümbrikus, seejuures on ohustatud just noored ja tööturule alles sisenevad töötajad. Meie eesmärk on, et noored teaksid oma õigusi ning oskaksid piltlikult öeldes jalgadega hääletada ja selliseid tööandjaid vältida,“ ütles maksuauditi osakonna valdkonnajuht Marc Mälter.

Selleks jagab MTA koostöös sisuloojatega sotsiaalmeedias niinimetatud punaseid lippe, mida potentsiaalse tööandja juures märgata enne töösuhte sõlmimist.

Üheks selliseks on tasuta proovipäev. Noored peaksid teadma, et tasuta proovipäeva ei ole olemas! Niipea, kui hakkad kellegi heaks tööd tegema, näiteks klientide teenindama või kaupa riiulitesse panema on see töö, mille eest pead saama tasu,

selgitas Mälter.  

Juhul, kui proovipäevale minnakse oma tulevast töökohta ainult vaatlema ning tööülesandeid ja reaalset tööd ei tehta, ei pea tööandja selle eest maksma. Ainult Eesti Töötukassa proovitöö teenus, mis kestab ühe päeva ja mille korraldamine käib töötukassa kaudu, on töötajale võimalus tööd nii-öelda proovida.

„Ümbrikupalga saaja riskib haigus-, koondamis- ja töötuhüvitistest ilma jäämisega. Lisaks väheneb maksmata maksude tõttu tulevikus tema pension,“ rääkis Mälter. „Oluline on aga seegi, et ümbrikupalga saaja on võimalike töövaidluste korral alati nõrgemal positsioonil, näiteks kui tööandja kokkulepitud tasu ei maksa, on ametliku lepinguta töötajal seda hiljem väga raske nõuda,“ lisas ta.

Palgalt maksude arvestamine, deklareerimine ja tasumine on tööandja kohustus. Iga töötaja saab aga ise e-MTA-s enne tööle asumist kontrollida, kas tööandja on tema töötamise registreerinud ja hiljem kontrollida ka seda, et palk oleks nõuetekohaselt deklareeritud. Võttes teadlikult vastu ümbrikupalka, peab töötaja arvestama sellega, et sel juhul tuleb ka see tasu tema aasta tuludeklaratsioonil tuluna deklareerida ning ise sellelt tulumaks tasuda.

Registreerida tuleb ka töötajad, kes töötavad ajutiselt näiteks turgudel, laatadel jm müügilettides. MTA on hooajatöötajate registreerimise teinud võimalikult lihtsaks – seda on võimalik teha ka sõnumit saates. Silmas tuleb vaid pidada, et lisaks sõnumile tuleb kindlasti seitsme päeva jooksul registreering töötamise liigiga täiendada. 

„Ka sel suvel  pöörab MTA enam tähelepanu hooajatööliste registreerimisele. Hooajatööde maksuteadlikkuse tõstmiseks teeb MTA koostööd ürituste korraldajate, erialaliitude ja teiste eestkõnelejatega. Kindlasti külastame ka valikuliselt üritusi, et kontrollida, kas maksuasjad on korras," ütles Marc Mälter.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference