27.12.2019 Reede

Maksukohuslaste riiginõuete arvestus liigub uuest aastast MTA-sse

Riiginõuete arvestus maksukohustuslaste registri riiginõuete rakenduses liigub uuest aastast Riigi Tugiteenuste Keskusest (RTK) maksu- ja tolliametisse (MTA).
Maksukohuslaste riiginõuete arvestus liigub uuest aastast MTA-sse
Maksukohuslaste riiginõuete arvestus liigub uuest aastast MTA-sse Foto: pixabay

RTK riiginõuete osakonna ülesandeks on olnud avalik-õiguslike rahaliste kohustuste tasumise, tasaarvestamise ja tagastamise üle arvestuse pidamine ja nende nõuete täitmise korraldamine. Arvestust on korraldatud maksu- ja tolliametile kuuluva maksukohustuslaste registri riiginõuete arvestusse kaasamise rakenduses – RTK oli süsteemi volitatud kasutajaks.

"Alates 1. jaanuarist 2020 toimub kogu arvestus ja töö maksu- ja tolliameti kui süsteemi vastutava kasutaja juures ning riiginõuete ülesande täitmiseks annab Riigi Tugiteenuste Keskus üle kaheksa töötajat. Kogemuslik teave riiginõuetest liigub ühest asutusest teise ning on võimalik saavutada suurem sünergia koostoimimisest MTA teenistujatega, senine süsteem on tähendanud sagedast kirjavahetust asutuste vahel, MTA koosseisus on võimalik jätkata arendusi riiginõuete menetluse tõhustamiseks," ütles Riigi Tugiteenuste Keskuse peadirektor Tarmo Leppoja.

Arvestusega seotud peamisteks tegevusteks on olnud määratud nõuete tasumistähtaegade jälgimine, meeldetuletuste koostamist isikutele nii enne lähenevat tähtaega kui pärast selle ületamist. Menetletud on maksetähtaegade ajatamise avaldusi ning vastatud nõuete suuruste ja tasumistähtaegade kohta.

"Riigi Tugiteenuste Keskus esindas riiki nõuetega seonduvates kohtu-, täite-, likvideerimis-, pankroti- ja pärimismenetlustes juba aastaid koostöös maksu- ja tolliametiga. Kui isikul on nii maksunõuded kui muud riiginõuded, siis esindas riiki maksu- ja tolliamet. Uuest aastast vaadeldakse nõudeid isikupõhiselt samuti koos ja riigi esindamine toimub ainult ühe asutuse kaudu. Süsteem läheb selgemaks," lisas Leppoja.

Koos riiginõuete arvestusega liigub maksu- ja tolliametile riigigarantii rakendumine võlgnevuses õppelaenulepingute osas. MTA võtab uuest aastast vastu pankade taotlused riigigarantii rakendamise korras õppelaenude puhul, kontrollib taotluste põhjendatust ja jätkab suhtlust võlgnike ning käendajatega.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!