14.10.2015 Kolmapäev

Maksu- ja tolliamet hakkab võitlema OÜ-tamisega

Maksu- ja tolliamet tahab lähiajal võtta ühendust ettevõtetega, kus näeb selgeid viiteid nii-öelda OÜ-tamisele ehk tõõjõumaksude maksmata jätmisele.

Maksu- ja tolliamet aitab juhistega OÜ-tamisest hoiduda
Maksu- ja tolliamet aitab juhistega OÜ-tamisest hoiduda Foto: PM

Ettevõtetega ühendust võttes annab maksu- ja tolliamet (MTA) nõu ning juhib tähelepanu nüanssidele, mis peaksid olema teistmoodi korraldatud. Ettevõtetes, kes vaatamata antud juhistele senist praktikat ei muuda, on kavas alustada maksukontrolli ja selle käigus vaadata üle ka eelmiste perioodide maksukäitumine, teatas MTA pressiteates.

MTA julgustab seejuures ettevõtjaid ise ametiga ühendust võtma ja nõu küsima, kui tekib küsimusi ettevõtte kaudu teenuse osutamisel tekkiva maksukohustuse kohta.

Viimased riigikohtu otsused on andnud ettevõtjale selgemad piirid, millal on ettevõtte kaudu teenuse pakkumine käsitletav tööjõumaksudest kõrvalehoidmisena ehk nii öelda OÜ-tamisena. Kohtupraktika selgitamiseks avaldas MTA oma kodulehel vastava materjali, millest edaspidi juhindudes ei ole tõenäoline OÜ-tamisega seoses kontrolli alla sattuda.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul peab materjal andma maksumaksjale kindluse, et selle järgi toimetades võib ettevõte muretult edasi tegutseda. „Kõiki detaile ei ole võimalik ette näha, aga kirjeldame levinumaid olukordi, kus ettevõtetevaheline leping on sisult tegelikult tööleping ja seega vastavalt maksustatav,“ selgitas Liivamägi. „Meie eesmärk on liikuda niinimetatud OÜ-tamise teemaga rahulikult, et enne järgmisi samme tekiks ettevõtjatel kindlus, millest tuleb ettevõtte kaudu teenust pakkudes lähtuda ja milline on sel juhul maksukohustus. Meedia vahendusel ja täpseid detaile teadmata on keeruline nõu anda, seetõttu julgustame ettevõtjaid rohkem otse meie poole pöörduma. Nii saab meie abi olema ka oluliselt sisukam.“

OÜ-tamine on näilik olukord ettevõtetevahelisest teenuse osutamisest, et vähendada või hoida kõrvale tööjõumaksude tasumisest. Riigikohus on kinnitanud, et maksuhalduril on teatud juhtumitel õigus sekkuda poolte vahel sõlmitud tehingutesse ja maksustada tehingud vastavalt nende tegelikule majanduslikule sisule. Kui täidetakse tööülesandeid, siis tuleks sõlmida tööleping, kui juhatuse liikme ülesandeid, siis juhatuse liikme leping ning nõukogu liikme ülesandeid, siis nõukogu liikme leping, et tagada iga sellise lepingu puhul kõikide isikute ühesugune maksustamine ja aus konkurents.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!