19.10.2015 Esmaspäev

Leping ühemehefirmaga võib kaasa tuua maksunõude

Riigikohus selgitas, millal saab teenuste osutamiseks sõlmitud lepinguid pidada töösuhte varjamiseks ja seeläbi ka töötasuga seotud maksukohustuste vähendamiseks tehtud lepinguteks.

Maret Hallikma, vandeadvokaat
Maret Hallikma, vandeadvokaat Foto: Advokaadibüroo Red

Riigikohtust on värskelt tulnud mitu lahendit nn OÜ-tamise teemal ehk seoses küsimusega, kas ja millisel määral on aktsepteeritav erinevate teenuste sisseostmine eelkõige nn ühemeheosaühingute poolt või kas sellisel juhul peaks maksustamise mõttes igal juhul olema tegemist lepinguga, mille alusel makstud summalt tuleb tasuda töösuhtega seotud maksud. Neid lahendeid on kaua oodanud nii ettevõtjad, maksunõustajad kui ka maksu- ja tolliameti esindajad.

Esmalt peab ütlema, et sel aastal riigikohtu avaldatud lahendid ei ole siiski esimesed pääsukesed. Sarnane küsimus oli tähelepanu all juba aastal 2009, kui riigikohtusse jõudis kaasus Eesti Post versus MTA, mille puhul oli vaidlusaluseks asjaolu, kas Eesti Posti poolt FIE-de kasutamine kirjakandjatena oli maksuõiguslikus mõttes lubatav või pidanuks postiljoniameti pidajad olema siiski vaid töölepingulises suhtes. Selles asjas tehtud otsuses keskendus aga riigikohus pigem maksunõude esitamise ja kontrollmenetlusega seotud muudele olulistele küsimustele ja sisuline vastus jäi seekord saamata.

Riigikohtu hiljutistest lahenditest OÜ-tamise teemal saate lugeda peagi ilmuvas Raamatupidamisuudised nr 6, 2015 paberajakirjast. Need, kes ei ole jõudnud veel ajakirja tellida, saavad seda teha siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!