18.05.2022 Kolmapäev

Kantar Emor: tulumaksutagastust kasutatakse jooksvateks kulutusteks

Iga teine tulumaksutagastuse saaja kasutas selle raha igapäevasteks jooksvateks kulutusteks, selgub hiljutisest Kantar Emori uuringust. 

Iga teine tulumaksutagastuse saaja kasutas selle raha igapäevasteks jooksvateks kulutusteks.
Iga teine tulumaksutagastuse saaja kasutas selle raha igapäevasteks jooksvateks kulutusteks. Foto: pixabay

Suurema tõenäosusega kasutasid tulumaksutagastust igapäevakulutusteks need inimesed, kelle tulumaksutagastus jäi alla saja euro või kelle leibkonna sissetulek on keskmisest madalam.

Järgnevad kasutusviisid olid 16 protsendiga hoiustamine, 10 protsendiga investeerimine ning 6 protsendiga laenude tagasimaksmine. Kui tagastusega laekus suurem summa, kasutati seda ka reisimiseks ja suuremateks ostudeks.

Erilisemad kulutused, mida lahtistes vastustes mainiti, olid näiteks abielusõrmused, robotniiduk ja kassi steriliseerimine. Annetajate osakaal oli umbes 2 protsenti.

Arvestades praeguseid hinnatõuse, pole muidugi üllatav, et tulumaksutagastust kasutatakse peamiselt igapäevakulutusteks. Isegi suuremate ostude all mainisid inimesed spontaanselt küttepuid,

kommenteeris Kantar Emori käitumisteaduste juhtekspert Heidi Reinson.

"Tulemused kinnitasid ka levinud stereotüüpi – kui oli võimalus tulumaksuvabastus kõrvale panna, siis naised pigem hoiustasid selle, mehed investeerisid," lisas Reinson. 

Kantar Emori veebiuuringus osales üle 1000 Eesti elaniku vanuses 15–84 eluaastat. Juunikuus avaldab Kantar Emor ka põhjalikuma finantsuuringu tulemused.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!